Итни случаи:  

Повикај доктор

Ладниот, сув зимски воздух и триото ширење на вируси може да предизвикаат разгорување на астмата кај децата оваа зимска сезона. Но, експертите во една детска болница нудат неколку совети кои ќе им помогнат на родителите да ги контролираат загрижувачките респираторни симптоми на нивните деца.
Додека астмата е состојба на белите дробови што може да го отежне дишењето, некои работи може да ги влошат симптомите, како што се болест, ладен воздух и чад, според Детска Минесота во Сент Пол и Минеаполис.
За да избегнете избувнување на ладно време, погрижете се вашето дете да ја носи вистинската облека што треба да ја носи надвор, вклучително и шал или затоплување за вратот што може да го носи преку устата и носот. Ова може да помогне да се загрее и навлажнува воздухот што го дишат.
Помогнете да спречите случај на грип со често миење раце и со тоа што ќе бидете сигурни дека вашето дете ќе добие вакцина против грип.
Грипот може да доведе до хоспитализација кај деца со астма. Луѓето со астма веќе имаат отечени, чувствителни дишни патишта, така што тие имаат поголема веројатност да имаат сериозни здравствени компликации како пневмонија ако добијат грип. Вирусот на грип може да предизвика симптоми на астма дури и во блага астма или случаи кои се добро контролирани со лекови.
Научете ги вашите деца како правилно да ги мијат рацете со сапун и вода, истовремено охрабрувајќи ги да ги држат рацете подалеку од лицето.
Вакцинирањето против грип не гарантира спречување на 100% од симптомите на грип, но може да ја ограничи сериозноста и времетраењето на инфекцијата. Исто така, може да го намали ризикот од хоспитализација.
Никогаш не дозволувајте пушење во домот или во автомобилот затоа што тоа може да предизвика развој на астма. Пасивното пушење може да им наштети на белите дробови. Тоа може да предизвика долготрајни проблеми со дишењето и да ги влоши постоечките проблеми со дишењето.
Секогаш носете ги лековите за брзо олеснување на вашето дете. Нека вашето дете зема превентивна доза од неговиот лек за брзо олеснување пред да излезе надвор. Користете го за време на избувнување на астма.
Овие лекови делуваат брзо, но нивните ефекти се краткорочни и не лекуваат астма.
Имајте акционен план за астма за да се подготвите за епидемии во сите сезони. Можете да работите со докторот на вашето дете за да прилагодите план за вашето дете, препорачува Детската Минесота.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview