Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Лорел Кели, News Network на клиниката Мајо
Американската академија за педијатрија ја потврди својата препорака и застапување за доење, наведувајќи: „Истражувањата покажаа дека доењето е поврзано со намалени стапки на инфекции на долниот респираторен тракт, тешка дијареа, инфекции на увото и дебелина. Доењето е поврзано со помал ризик од ненадејно новороденче синдром на смрт, како и други заштитни ефекти“.
Поточно, препораката на Американската академија за педијатрија е за:
Сепак, колку и да е важно доењето, тоа може да биде предизвик. И тоа е како и секоја друга нова вештина: треба да се научи, а прашањата и грижите често може да се појават на патот.
Учењето на позициите кои најдобро функционираат за вас и вашето бебе е важен прв чекор. Моделот на хранење на новороденчето може да биде непредвидлив, но можете да барате знаци од вашето бебе што може да сигнализираат подготвеност за хранење и задоволство кога ќе завршите.
Одржувањето на снабдувањето со млеко за време на доењето е важно за здравјето и растот на вашето бебе. Многу фактори може да предизвикаат ниско снабдување со млеко, вклучително и недоволно често доење, дополнување на доењето и неефективно браво.
Бебињата понекогаш одеднаш одбиваат да дојат откако ќе дојат со месеци. Сепак, ова не мора да значи дека вашето бебе е подготвено да се одвикне. Можеби вашето бебе се обидува да ви каже нешто. Вообичаени причини за „штрајк при доење“ вклучуваат непријатност од никнување на забите, дрозд или инфекција на увото; ладен или затнат нос што го отежнува дишењето за време на доењето; стрес или одвраќање; и намалено снабдување со млеко. Еве неколку совети за управување со ова време и за враќање на вашата шема на доење на вистинскиот пат.
Мајчиното млеко содржи правилен баланс на хранливи материи за вашето бебе да го зајакне имунолошкиот систем и да го промовира растот и здравјето. Сепак, можеби имате прашања за вашата исхрана додека доите. Која храна е најдобра? Дали треба да го зголемите внесот на калории? Дали има храна што треба да ја избегнувате? Еве неколку основни совети за исхрана за мајките кои дојат.
Ако треба да земате лекови додека доите, може да имате прашања за безбедноста и ефектите врз вашето бебе. Речиси секој лек што е присутен во вашата крв до одреден степен ќе се пренесе во мајчиното млеко. Повеќето лекови го прават тоа на ниски нивоа и не претставуваат ризик за повеќето доенчиња. Сепак, некои лекови може да се концентрираат во мајчиното млеко. Како резултат на тоа, секој лек мора да се разгледува посебно.
©2023 News Network на клиниката Мајо. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview