Итни случаи:  

Повикај доктор

Здравствените власти на САД ја ревидираа алатката за следење на зголемените случаи на тешка дебелина кај децата кои претходно беа надвор од топ листите. Ажурираните графикони за раст објавени во четвртокот од страна на Центрите за контрола и превенција на болести сега се прошируваат на индекс на телесна маса од 60 – повеќе од претходните графикони кои застанаа на БМИ од 37, со дополнителни категории за следење на дебелината кај деца на возраст од 2 до 19 години.
Во последните децении, тешката дебелина кај децата во Америка е речиси четирикратно зголемена, велат експертите.
„Пред една деценија забележавме дека некако ги надминуваме нашите табели за раст“, ​​рече д-р Том Инге, кој ја води програмата за хирургија за слабеење во детската болница Лури во Чикаго.
Табелите за ЦДЦ се најшироко користената алатка во САД за следење на растот и развојот кај децата. Родителите се навикнати да разговараат за напредокот на растот на нивните деца од времето кога тие се бебиња, истакна д-р Алисон Гудман од ЦДЦ. Новите графикони ќе бидат „исклучително корисни“ во водење на подобри разговори меѓу родителите и давателите на здравствени услуги, рече таа.
„Ги користите овие табели како визуелно помагало“, рече Гудман.
Старите графикони се користеа од 2000 година. Тие беа засновани на податоци од американските истражувања спроведени од 1963 до 1994 година, кога многу помалку деца беа дебели, а камоли сериозно дебели, рече Синтија Огден, епидемиолог на ЦДЦ. Денес, околу 4,5 милиони деца – околу 6% – спаѓаат во таа категорија Табелите за раст покажуваат модели на развој според возраста, изразени во БМИ, пресметка на висината и тежината, а исто така и во кривини наречени перцентили. За разлика од возрасните, децата не се класифицирани како дебели или сериозно дебели врз основа на строго ограничување на БМИ, истакна Инге. Наместо тоа, децата се опишани како дебели врз основа на перцентили – каде што паѓаат во споредба со другите деца на нивна возраст.
Детето се смета за дебело ако го достигне 95-от перцентил на табелите за раст и сериозно дебели со 120% од таа ознака – или со БМИ од 35 или поголем, според ЦДЦ. На пример, 17-годишно момче кое е високо 5 стапки, 8 инчи и тежи 250 фунти, би имало БМИ од 38 и би било опишано како сериозно дебело.
Старите топ листи не ги вклучија децата како Брајан Алкала од Аурора, Илиноис, кој прв пат побара помош во 2019 година како бруцош во средно училиште, кој беше 5 стапки, 5 инчи и тежок околу 300 фунти.
„Тоа беше моментот кога некако излезе од контрола“, се сеќава Алкала, кој се качил на вишокот килограми откако развил ретка детска болест на коските што му ја ограничила активноста.
Децата како Алкала, со БМИ од 45, 50 или повисоко, се најдоа на врвот на табелите за ЦДЦ, што го отежнува проценувањето на нивниот статус или правилното исцртување на нивниот напредок, честопати одложувајќи го третманот, рече Инге.
„Тоа е како да возите автомобил ноќе без фарови и без контролна табла“, рече Инге. „Не знаете каде се тие во однос на нивните врсници.
Алкала, која сега има 17 години, имаше операција за слабеење во април и ослабе 115 килограми, а останаа уште 10.
„Сега се оди добро“, рече тој.
Сепак, еден експерт кој ја доведува во прашање употребата на БМИ за проценка на возрасните, рече дека лекарите треба да бидат внимателни со користење на новите табели со децата. Тие треба да се фокусираат на однесувања кои поттикнуваат зголемување на телесната тежина, внимавајќи да не ги стигматизираат децата и семејствата, рече д-р Трејси Ричмонд, вонреден професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Харвард.
„Користењето како визуелна алатка за семејствата, сметам дека е проблематично“, рече Ричмонд. „Семејството и детето веќе знаат дека живеат во големо тело. Ние лекарите нема да даваме нови информации со тоа“.
Но, Ерика Алкала, мајката на Брајан, рече дека и е мило што новите табели за раст ќе вклучуваат деца како нејзиниот син.
Сè додека не го видите на хартија и пред вас, не знаете“, рече таа.
© 2022 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview