Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Инциденцата на дијабетес тип 1 и тип 2 се зголемила кај младите во САД за време на пандемијата COVID-19, според студијата објавена на интернет на 21 септември во JAMA Network Open.
Метју Т. Мефорд, д-р, од Kaiser Permanente Јужна Калифорнија во Пасадена, и неговите колеги ги испитуваа стапките на инциденца на дијабетес кај младите (од раѓање до 19 години) во Соединетите Држави користејќи податоци од Kaiser Permanente Јужна Калифорнија помеѓу 1 јануари 2016 година , и 31 декември 2021 година. Стандардизираните годишни и квартални стапки на инциденца според возраста и полот беа пресметани на 100.000 лица-години (PYs) за дијабетес тип 1 и тип 2.
Истражувачите откриле 1.200, 1.100 и 63 пациенти имале дијабетес тип 1, дијабетес тип 2 и друг дијабетес, соодветно, помеѓу 2016 и 2021 година. Инциденцата на дијабетес тип 1 се зголемила од 18,5 на 22,4 на 100.000 PY во 2016-2016 година. -2021 година, со зголемени коефициенти на стапка на инциденца (IRRs) за оние на возраст од 10 до 19 години, мажи и Хиспано. Инциденцата на дијабетес тип 2 се зголемила од 14,8 на 24,7 на 100.000 PY од 2016-2019 до 2020-2021 година, со зголемени IRR кај оние на возраст од 10 до 19 години, мажи и жени и оние со црна, шпанска и друга/непозната раса и ет. .
„Идни истражувања за да се разберат потенцијалните основни физиолошки и бихејвиорални фактори на ризик пред и за време на пандемијата кај лицата со висок ризик за инцидентен дијабетес се оправдани“, пишуваат авторите.
Мефорд откри дека добива грантови од Merck, Sharp и Dohme.
Повеќе информации:
Метју Т. Мефорд и други, Инциденца на дијабетес кај младите пред и за време на пандемијата COVID-19, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.34953

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview