Итни случаи:  

Повикај доктор

Анализата на Рутгерс може да помогне да се реши мистеријата: зошто црните и шпанските деца трпат повеќе опасни по живот компликации од ракот и грижата за ракот отколку белите деца кои ги добиваат истите третмани во истите установи? Истражувачите ги комбинирале податоците за здравјето и локацијата и откриле дека населбите во кои живеат децата имале поголемо влијание врз резултатите отколку само расата и етничката припадност. Нивните наоди беа објавени во Cancer Nursing.
Корелацијата помеѓу соседствата и компликациите не докажува дека соседствата предизвикуваат компликации, но хипотезата беше зајакната со второто набљудување. Врската помеѓу соседството и исходот се зголемува со возраста.
Доенчињата и малите деца кои заболуваат од рак имаат приближно исто без разлика каде живеат, покажаа податоците од студијата. Резултатите почнуваат да се разликуваат во одделенска настава и продолжуваат да се разликуваат во адолесценцијата бидејќи децата поминуваат повеќе време надвор од куќата.
„Постојат многу фактори поврзани со локацијата кои би можеле да бидат причински фактор за компликации“, вели Бет Севиџ, доцент на Факултетот за медицински сестри Ратгерс и главен автор на студијата. „Да се ​​користи еден пример, стресот може да му наштети на здравјето, а стресните фактори како криминалот, загадувањето на воздухот и бучавата или домувањето со слаб квалитет се почести во населбите со економски предизвик отколку во богатите.
Истражувачите користеа медицински податоци од 2018 година од Државните стационарни бази на податоци (SID) на девет држави – Калифорнија, Флорида, Мериленд, Мичиген, Њу Џерси, Северна Каролина, Род Ајленд, Вашингтон и Висконсин – во кои сите беа вклучени поштенски код на секој пациент. Ова им овозможи да одговараат на расната демографија и здравствените резултати од 24.786 малолетни пациенти со рак со рангирањето на Индексот на можности за деца 2.0 (COI) од домот на секое дете.
Ранговите на COI се составени од 29 мерки за квалитет на соседството во области како што се образованието, животната средина и социо-економските ресурси. Просечниот ранг на COI на домашната поштенска шифра за децата во студијата беше 60 за бели деца, 36 за деца од Шпанија и 33 за црни деца.
Севкупно, истражувачите пронајдоа докази за една или повеќе потенцијално опасни по живот компликации во евиденцијата за отпуштање од болница кај 32 отсто од белите деца, 36 отсто од децата од Шпанија и 37 отсто од црните деца.
Меѓутоа, кога истражувачите погледнаа како се одвиваат децата од различни раси, но слични населби, не открија значителни разлики помеѓу белите и шпанските деца и најмалата можна значајна разлика помеѓу белите и црните деца.
Прилагодувањето на возраста – а со тоа и на изложеноста на населбите надвор од домот на секое дете – исто така ги намали расните разлики во резултатите. Навистина, немаше значајни расни разлики во сериозни компликации од рак и грижа за рак кај децата под 4-годишна возраст.
Истражувачите се надеваат дека ќе ја продолжат оваа работа со споредување на здравствените резултати со поединечни пописни трактати, кои се многу помали од областите со поштенски код, и со наоѓање други податоци за локацијата што би можеле да им овозможат да дознаат кои аспекти од различни населби би можеле да доведат до повисоки стапки на компликации.
„Потенцијалните виновници се многубројни“, рече Севиџ. „Додека не живееме во поправедна Америка каде што сите трки живеат во населби со високи можности, важно е да се знае што ги носи резултатите во населбите со пониски можности за да можеме барем да ги подобриме тие опасности“.
Повеќе информации:
Бет Савиџ и соработниците, Раса, можности за соседството и животно-загрозувачки компликации кај деца со рак, медицинска сестра за рак (2023). DOI: 10.1097/NCC.0000000000001201
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview