Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Со толку многу американски деца и тинејџери кои се справуваат со депресија или анксиозност, педијатрите сè повеќе се вклучуваат како даватели на грижа за ментално здравје. Сега, една нова студија сугерира дека тие работат пристојна работа – но премалку деца се упатуваат на терапија за разговор.
Истражувачите откриле дека во случаите кога педијатар препишал лекови за депресија или анксиозност на детето, тоа во голема мера било соодветно направено. Од децата кои подоцна посетиле специјалист за ментално здравје, малкумина ги прилагодиле лековите – знак, велат експертите, дека оригиналниот рецепт бил исправен.
Од друга страна, покажа студијата, само една третина од децата на кои им препишале лекови добиле и упат за посета на терапевт.
Тоа е загрижувачко, бидејќи ако децата имаат симптоми доволно значителни за да гарантираат лекови, тие исто така треба да добијат некаков вид на советување, рече Ерик Батер, началник за психологија во Националната детска болница во Колумбус, Охајо.
„Тилулата никогаш не го научи детето како подобро да се справи“, рече Батер, кој напиша уредник објавен на 17 април заедно со студијата во списанието Педијатрикс.
Не е јасно зошто само мал дел од децата во студијата биле упатени на терапевт. Сепак, Батер рече дека се сомнева дека тоа е поради добро познат национален проблем: има премалку специјалисти за детско ментално здравје за да ја задоволат побарувачката.
„Мислам дека бројката од 33% би можела да биде поголема доколку педијатрите имаат на кого да ги упатат семејствата“, рече Батер.
Авторката на студијата д-р Талија Лестер се согласи.
„Има таков недостиг од специјалисти, а потребата за грижа за менталното здравје е огромна“, рече Лестер, клинички доцент по развојно-бихејвиорална педијатрија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија.
Поради тоа, рекоа и двајцата експерти, педијатрите се нужно давателите на „првата линија“ за заеднички состојби на менталното здравје како депресија и анксиозни нарушувања. Новата студија беше слика за тоа како тие работат со таа работа.
Тимот на Лестер собра медицински досиеја на речиси 1.700 деца и тинејџери кои биле пациенти во мрежата на примарна здравствена заштита во областа Сан Франциско. На сите им биле препишани лекови SSRI – како што се Lexapro, Paxil или Zoloft – за депресија или анксиозност. Истражувачите по случаен избор избраа 110 пациенти за подлабоко да се нурне во нивните записи.
Генерално, покажа студијата, педијатрите се придржуваа до упатствата за третман со тие рецепти за SSRI. Тие документираа причини како што се влошување или тешки симптоми и децата кои имаат проблеми со функционирањето во секојдневниот живот – вклучително и отсуство на училиште и повеќе не правење работи во кои некогаш уживале.
Вообичаено, педијатрите сами го правеа тој повик на рецепт, без да вклучуваат специјалист.
„Мислам дека ако ништо друго, тоа покажува дека педијатрите се справуваат со предизвикот“, рече Лестер.
Но, додаде таа, студијата открила и „области за подобрување“.
Еден беше во последователни посети по првиот рецепт. Севкупно, 62% од децата имале последователна посета, а во околу половина од тие посети немало евиденција дека педијатарот прашал за какви било несакани ефекти од лекот.
Потоа немаше упат за психолошко советување. Една третина од децата биле упатени на „неодреден“ облик на психотерапија.
Путер укажа на охрабрувачката страна на наодите. „Педијатрите можат ефикасно да ги идентификуваат проблемите со менталното здравје и да ги стават семејствата на курс на лекување“, рече тој.
Никој не очекува педијатрите да бидат терапевти, истакна Батер. Имаат многу на нивните чинии и не се обучени да бидат специјалисти за ментално здравје.
Но, рече тој, педијатрите можат да се осврнат на спиењето, вежбањето и исхраната – сето тоа е важно за менталното здравје на децата – и тие треба да бидат способни да ги поврзат семејствата со локални специјалисти за ментално здравје, вклучително и какви било програми базирани на училиште што се достапни.
Поширокиот проблем – недостатокот на педијатриски специјалисти за ментално здравје – е застрашувачки, велат и двајцата експерти. Дури и кога семејствата добиваат упат, листата на чекање за термин може да трае со месеци.
Сепак, велат тие, родителите треба да го прашаат својот педијатар за какви било дополнителни опции освен лекови.
„Родителите треба да знаат дека не постои единствена големина“, рече Лестер.
Путер нагласи две општи точки за помагање на децата да се справат со симптомите на анксиозност и депресија.
Кога анксиозноста е проблем, рече тој, децата генерално учат да избегнуваат ситуации што го предизвикуваат проблемот. Но, притоа, забележа Батер, „нивниот свет станува сè помал и помал“. Значи, помагањето на децата да се соочат со животни ситуации кои предизвикуваат анксиозност е клучно, рече тој.
Кога децата имаат симптоми на депресија, рече Батер, важно е да им се помогне да „активираат ново однесување“.
Тоа ново однесување може да биде едноставно, истакна тој. „Може да биде „Ајде да одиме надвор на прошетка пред да го гледате тоа шоу на Нетфликс“, рече Батер. „Тоа прави нешто повеќе отколку ништо.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има ресурси за ментално здравје за семејствата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview