Итни случаи:  

Повикај доктор

Да се ​​биде заштитен родител може да ги подготви вашите деца за поздрав живот како возрасни, според новото истражување на Универзитетот во Џорџија. Студијата покажа дека растењето на места каде што пукотниците се вообичаени, а топлината и електричната енергија се несигурни, може да доведе до болка и други ограничувања на физичкото здравје во зрелоста.
Но, вклученоста во животот на вашето дете, како што е познавањето на нивните пријатели или каде се дружат после училиште, може да помогне да се спротивстават на тие ефекти, според новото истражување.
„Раните животни искуства навистина влијаат на физичката и менталната благосостојба во текот на нашиот животен век“, рече Келси Корало, главен автор на студијата и неодамна дипломиран доктор на Одделот за психологија на UGA. „Дури и ако немаме многу опипливи спомени од многу рано во животот, знаеме како се чувствувавме, знаеме колку бевме сакани и колку бевме поддржани, и овие работи се вградуваат во нас“.
Студијата покажа дека поставувањето ограничувања и давање до знаење на вашите деца дека внимавате на нив ги намалува ризиците од проблеми со физичкото и менталното здравје во зрелоста.
„Ова не е само директен тип на родителство „знај каде се твоите деца“, и не е родителството со хеликоптер што прави разлика“, рече Кетрин Ерлих, коавтор на студијата и вонреден професор на колеџот за уметности Френклин. и науки. „Комуницирањето на љубовта и желбата да се биде дел од животот на вашето дете, мислам, веројатно е дел од волшебната состојка на будното родителство што му користи на детето.
Студијата ги анализираше одговорите на повеќе од 4.825 испитаници на Националното надолжно истражување на младите на Бирото за трудова статистика на САД 97. (Националното истражување следеше илјадници поединци од адолесценцијата до средината на 30-тите години.)
Истражувачите открија врска помеѓу растењето во помалку безбедна средина и ограничувањата на физичкото здравје во зрелоста. Тоа е откритие за кое истражувачите откриваат.
„Постојат многу истражувања кои покажуваат дека стресните искуства – на пример, чувството на небезбедност, не добивањето на основните ресурси што ви се потребни во животот или изложувањето на занемарување или злоупотреба – тие работи буквално го менуваат начинот на функционирање на вашето тело“, рече Корало. кој сега е научен соработник во Центарот за здравствена политика во Џорџија на Државниот универзитет во Џорџија.
Стресот од тие видови искуства може да му отежни на телото да се регулира, велат истражувачите. Ако тоа одржливо ниво на стрес се доживее во детството или детството, тоа може да предизвика доживотни проблеми со имунолошката функција или регулирањето на хормоните.
„Младите луѓе и децата имаат тенденција да бидат здрави, така што фактот дека гледаме статистичка поврзаност помеѓу физичките ограничувања и ризикот од животната средина во детството е прилично неверојатен“, рече Корало. „Тоа покажува дека овие работи навистина се важни и тие имаат отворен ефект врз здравјето дури и во раната зрелост кога хроничните болести честопати сè уште не се појавиле.
Учесниците во студијата кои пораснале во помалку безбедни средини, но имале родители кои биле многу вклучени во нивните животи, не ги доживеале истите здравствени заболувања како нивните врсници без будни родители. Будното родителство исто така беше поврзано со помалку проблеми со менталното здравје во зрелоста.
Веројатно децата чии родители им дадоа полициски час и ги следеа групите на нивните пријатели беа подобро заштитени од штетно однесување што може да има доживотни ефекти, како пушење или прекумерно пиење, велат истражувачите.
„Во поопасни услови, можеби е потешко за родителите да бидат толку вклучени, на пример, ако работат повеќе работни места“, рече Корало. „Но, дури и ако физички не се дома, следете ги и внимавајте нивните деца да знаат дека нивните родители се свесни и се грижат за она што го прават за да направат голема разлика“.
Друг клуч е да бидете сигурни дека децата знаат дека нивните родители ги следат и поставуваат ограничувања затоа што се грижат за нив, а не затоа што сакаат да го контролираат секој аспект од нивниот живот.
„Се работи за тоа како децата го доживуваат тоа будно родителство и како го толкуваат“, рече Ерлих. „Тие не се чувствуваат како да е родителство со хеликоптер. Тие само се чувствуваат како нивната мајка или тато навистина да се грижат за нив“.
Трудот е објавен во списанието Social Science & Medicine.
Повеќе информации:
Келси Л. DOI: 10.1016/j.socscimed.2022.115593
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview