Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Уживајте во тоа летно сонце, но имајте на ум некои безбедносни совети, ги советува родителите Американската академија за педијатрија (ААП).
„Одлично е да се видат децата како уживаат во природата и ги жнеат придобивките од активностите на отворено“, рече педијатарот од Атланта, д-р Ребека Филипсборн во соопштението на ААП. „Како што наидуваме на поинтензивни временски настани, вклучително и силна топлина, има некои слоеви на заштита што семејствата можат да ги користат за да им помогнат на своите деца да останат здрави“.
Меѓу прашањата што треба да се земат предвид се квалитетот на воздухот и загадувањето. Сонцето и топлината може да го влошат локалното загадување на воздухот.
Можете да го проверите вашиот локален индекс за квалитет на воздухот, предлага AAP. Ова ќе ви помогне да знаете кога загадувањето на воздухот, шумските пожари и топлината го зголемуваат ризикот од астма и други здравствени проблеми.
За заштита од сонце, чувајте ги бебињата под 6 месеци подалеку од директна сончева светлина. Наместо тоа, тие треба да бидат засенчени од дрво, чадор или крошна од количка. Облечете го вашето бебе во лесна облека што ги покрива рацете и нозете. Користете капи со обод за да спречите изгореници на вратот.
Постарите деца, исто така, треба да се прикријат, да останат под сенка кога е можно и да ја ограничат изложеноста на сонце за време на часовите со максимален интензитет од 10 до 16 часот.
Оштетувачките УВ (ултравиолетови) зраци може да се вратат од песок, вода, снег или бетон, затоа бидете особено внимателни во овие области.
Изберете цврсто ткаена или памучна облека која е ладна и заштитна. Нека вашето дете носи капа со широк обод што може да ги засенчи образите, брадата, ушите и задниот дел на вратот.
Очилата за сонце со УВ заштита исто така можат да ги заштитат очите на вашето дете, соопшти ААП.
Секоја кожа што не е покриена со облека треба да биде покриена со крема за сончање со заштитен фактор најмалку 15 и означена како „широк спектар“ за да се заштити од ултравиолетовите Б (УВБ) и ултравиолетовите А (УВА) зраци. Нанесете крема за сончање околу 15 до 30 минути пред да излезете на отворено. Повторно нанесувајте на секои два часа по пливање, потење или бришење со крпа.
Ако е можно, избегнувајте ја состојката оксибензон, која е хемикалија за сончање која може да има хормонални својства, и побарајте производи што содржат цинк оксид или титаниум оксид.
Иако е добро да се користи крема за сончање кај малите бебиња на мали делови од нивната кожа кои не се заштитени со облека или капа, тие многу ја допираат устата и најдобро е да ги спречите да внесуваат крема за сончање.
Децата се особено погодени од екстремната топлина и загадувањето на воздухот бидејќи дишат побрзо и внесуваат повеќе воздух во споредба со нивната телесна тежина од возрасните. Тие дишат и пониско до земјата, каде што се таложи одредено загадување, соопшти ААП.
Малите деца, особено, зависат од нивните родители и старатели за да ги заштитат од екстремна топлина, но многу семејства можеби немаат пристап до ресурси за да се справат со овие интензивни летни предизвици, забележа ААП.
Меѓу начините за заштита на децата од летното загадување, поленот и топлотните болести е да се погрижите вашето дете да се облекува соодветно во топлите денови, да прави паузи, да пие многу вода и да има време да се навикне на температурата.
Ако вашето дете зема лекови, прашајте го вашиот педијатар дали тоа го зголемува ризикот на вашето дете за топлотна болест.
Користете јавен превоз или изберете пешачење и возење велосипед кога е безбедно да го направите тоа. Размислете за возило со нула емисии кога ќе го купите вашиот следен автомобил, рече AAP.
Застапувајте во вашата заедница за пристап до зелените површини за сите деца. Засадете дрвја или учествувајте во сервисни настани за садење дрвја за да го намалите ефектот на урбаната топлина и да го исчистите воздухот.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД нудат повеќе за летната безбедност за децата.
ИЗВОР: Американска академија за педијатрија, соопштение за вести, 27 јуни 2023 година
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview