Итни случаи:  

Повикај доктор

Губењето на слухот често се смета за нешто што им се случува на постарите лица. Но, ние живееме, работиме и играме во бучна средина, а губењето на слухот влијае на животот на луѓето од сите возрасти. Фондацијата за здравје на слухот известува дека речиси 50 милиони луѓе во САД страдаат од губење на слухот на најмалку едно уво, вклучително и 20% од тинејџерите. Кај помалите деца, губењето на слухот може да биде предизвикано од играње со бучни играчки.
Дали играчките навистина се толку гласни?
Многу играчки со кои си играат малите деца можат да произведат нивоа еднакви на 90 децибели, што е исто толку гласно или погласно од косилката за трева. Овие нивоа обично бараат заштита на слухот.
Јачината на звукот може да се зголеми до 120 децибели, што е гласно како авион кој полетува бидејќи децата често си играат со играчките во близина на нивните лица, уши и усти.
Направете тест за звук пред да купите
Ушите на вашето дете се нежни, а секој дом со деца има свој дел од бучни играчки.
Како родител, добро е да ги тестирате играчките во продавницата пред да ги купите. Тестирајте ја јачината на звукот на играчка поблиску до вашето лице, а не на растојание од раката. Играјте како дете – држете ја играчката за уво, или стуткајте се до висината на детето и играјте со неа на земја. Ако некоја играчка ви звучи премногу гласно, таа е премногу гласна за вашето дете.
Истражете ја и листата за бучни играчки од Здружението за вид и слух.
Како да го намалите нивото на звук
Играчки: Обидете се да ставите чиста лента над звучникот. Некои тестови покажаа дека ова го намалува нивото на звукот и може да биде побезбедно за ушите на децата. Одвреме-навреме исклучувајте го или намалувајте звукот на звучните играчки.
Музика и слушалки: за деца и тинејџери залепени за нивниот музички плеер или паметен уред, родителите треба да стојат блиску до своето дете кога имаат слушалки и музиката се репродуцира. Ако можете да ја слушнете музиката, таа е премногу гласна.
Слушалките со ограничување на излезот се одлична опција за подарок. Во повеќето случаи, тие автоматски го ограничуваат излезното ниво на околу 85 децибели, што е безбедна јачина на звук до осум часа. Овие слушалки може да бидат достапни на многу локации на здравствениот систем на клиниката Мајо и преку локални и онлајн трговци на мало. Многу уреди, како што се мобилни телефони и таблети, имаат поставки за ограничување на излезниот шум што може да се активираат.
Можете исто така да инвестирате во прилагодени слушалки за уши или слушалки за поништување на шум кои помагаат да се блокира бучавата во заднина, овозможувајќи ви да ја намалите јачината на звукот.
Инструменти: Дали некој добил инструмент за празниците?
Ова се забавни, креативни подароци, но земете ги предвид овие совети за да не се жртвува слухот за правење музика:
Не заборавајте да слушате здравствена заштита кога купувате подароци за време на празниците — и во текот на годината — или кога вашите деца добиваат играчки. Погрижете се вашите подароци да го штитат слухот и да поддржуваат здрави уши.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview