Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Сју Бензули, Р.Н
Запекот не е забавен за малите деца, но можете да му помогнете на вашето дете да помине низ нападот.
Според Клиниката во Кливленд, вашето малечко понекогаш може да има тврда, сува столица која е болна за минување. До 20% од малите деца доживуваат запек во исто време. Дете со запек обично кака помалку од два пати неделно. Иако е тешко да се гледа како вашето дете страда од запек, еве неколку препораки кои ќе му помогнат на вашето дете да има здраво движење на дебелото црево и да спречи запек во иднина.
Клиниката Мајо наведува многу причини за запек кај малите, кои вклучуваат:
Според Џон Хопкинс, некои вообичаени опасни знаци на запек кај малите се болки во стомакот, надуеност или грчеви. Детето може да покаже знаци дека се обидува да не кака, како што се стискање на забите, прекрстување на нозете или црвенило во лицето.
Енкопрезата или извалканоста на пижамите или долната облека е еден од симптомите на запек. Д-р Патрик Ривс и д-р Кристин Васдорп Хуртадо рекоа во една неодамнешна статија на Американската академија за педијатрија (ААП) дека „кога изметот се прелева како дијареа поради запек, ние го нарекуваме енкопреза. Енкопрезата може да биде многу алармантна за децата и родителите бидејќи може изгледа како дијареа предизвикана од инфекции. Меѓутоа, всушност, телото на детето се обидува да евакуира голема количина измет“.
Аналните пукнатини се уште еден симптом на запек. Ова е кога кожата околу ректумот и анусот има мали кинења предизвикани од вадењето на тврда столица. Може да предизвика минимално крварење, кое се забележува на тоалетната хартија по бришењето.
Изметот се јавува кога детето поминува гасови, а во долната облека остануваат ленти или парчиња столица.
И Ривс и Васдорп Хуртадо препорачуваат Јадете 5! да помогне при запек. Со јадење пет порции овошје и зеленчук дневно, вашето дете треба да има доволно влакна во исхраната за да промовира здраво движење на дебелото црево.
Погрижете се да пијат доволно вода.
Поттикнете физичка активност; ова често помага при отпуштање на столицата.
Употребата на нокшир може да му помогне на вашето дете полесно да ја исфрли столицата. Нокселната столица го менува држењето на телото додека седи на тоалетот, па анатомски е полесно да помине столицата.
Лаксативи без рецепт (OTC) може да бидат корисни за поттикнување на движењето на дебелото црево и воспоставување добра рутина на дебелото црево. PEG 350 е безбеден осмотски лаксатив кој привлекува повеќе вода во дебелото црево за да ја олесни и омекне столицата, според AAP.
Пред да користите какви било лекови преку шалтер, разговарајте со давателот на здравствена заштита на вашето дете. Тие можат да ви дадат информации за точната доза и колку долго да ја користите. Вашиот давател на услуги може да препорача вашето дете да остане на овој лек за одржување по првичното „чистење“. Целта е вашето дете редовно да ги движи цревата без болка.
Достапни третмани се и омекнувачите и супозиториите на столицата. Обезбедувачот на здравствена заштита на вашето дете може да работи со вас за да го најде најефективниот третман. Ако запекот не се подобри, тогаш следете го вашиот педијатар.
Запекот ретко е итен медицински случај; меѓутоа, доколку е придружена со треска, повраќање или болка во стомакот или ректумот која трае повеќе од еден час, треба да побарате медицинска помош, советува ААП.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview