Итни случаи:  

Повикај доктор

Завршните испити се стресни за студентите, но можно е да се намали притисокот со одредено планирање и самосочувство. Психолог од Медицинскиот колеџ Бејлор во Хјустон нуди неколку предлози како да им се помогне на тинејџерите да се справат со притисокот.
Започнете со основите, вклучително и да бидете сигурни дека тинејџерот спие доволно, јаде хранливо без прескокнување оброци и одржување на разумно ниво на физичка активност.
„Многу луѓе на крајот мислат дека треба да поминуваат повеќе време за учење или немаат време за вежбање или оброци, но на крајот се претвора во маѓепсан круг на негрижа за себе, што придонесува за полоши перформанси во иднина“. рече д-р Ерик Сторч. Тој е потпретседател за психологија на Менингерскиот оддел за психијатрија и бихејвиорални науки во Бејлор.
Секој распоред на студии треба да вклучува паузи за да се опуштите и да се опуштите, рече тој.
Исто така, советува Сторч, важно е работите да се одржуваат во перспектива. Успехот и неуспехот не се црно-бели. Разговорот со пријател или родител може да биде многу корисен за оние кои се под стрес.
„Размислете дали светот ќе заврши ако не добиете совршена оценка. Можеби не сте поминале добро како што сакавте на тој тест, но не паднавте“, рече Сторч во соопштението за Бејлор.
Тој предлага студентите да направат план за учење наместо да одолговлекуваат, а потоа да ги преземат вистинските чекори за да стигнат до таму.
„Кога одложувате, го одземате целото време што можевте да работите и го уништувате со тоа што овој сив облак виси над вас“, рече Сторч.
Тој додаде дека родителите и наставниците треба да се запознаат со знаците на анксиозност и стрес кај учениците. Помладите адолесценти може да се жалат на болки во стомакот или да бидат прилепени. Постарите адолесценти може да имаат некои од истите симптоми, како и проблеми со спиењето, раздразливост и зголемени емоции.
Сторч предупреди дека социјалните медиуми може да се мешаат во училишната работа и да предизвикаат поголем стрес.
Тинејџер кој има проблем да го спушти телефонот или таблетот или да чувствува вознемиреност ако не е вклучен во социјалните мрежи, треба да посети специјалист за ментално здравје, рече тој. Сторч им препорачува на пациентите терапија со изложеност да ги разберат стравовите од разделбата со социјалните мрежи, како и да го спуштат телефонот за да се вклучат во забавни активности и да видат како тоа функционира.
„Вклучете се во тестови за да видите што ќе се случи ако го оставите телефонот надолу и не се вклучите во социјалните мрежи еден час. Дали светот завршува? Дали вашата социјална положба паѓа? медиумите“, рече Сторч.
Ден на здравјето во 2022 година. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview