Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
лекторирани
од Народна библиотека на науки
Во анализа на повеќе од 65.000 доенчиња од Јапонија, децата изложени на мачки или кучиња во затворен простор за време на феталниот развој или раното детство имаат тенденција да имаат помалку алергии на храна во споредба со другите деца, според студијата објавена на 29 март 2023 година, на отворено. пристап до списанието PLOS ONE од Хисао Окабе од Регионалниот центар Фукушима за јапонска студија за животна средина и деца, Јапонија и колегите.
Во некои земји со високи приходи, на повеќе од едно десет деца им се дијагностицираат алергии на храна, а инциденцата на алергии на храна кај децата продолжува да расте. Претходните истражувања сугерираа потенцијална врска помеѓу изложеноста на куче или фарма во бременоста и раното детство и намалувањето на алергиите на храна.
Во оваа студија, Окабе и колегите користеа податоци од Јапонската студија за животна средина и деца (национална, проспективна кохортна студија за раѓање) за да проучуваат 66.215 деца за кои беа достапни податоци за изложеност на различни домашни миленици и алергии на храна. Околу 22% биле изложени на домашни миленици за време на феталниот период (најчесто кучиња и мачки во затворен простор).
Помеѓу децата изложени на кучиња и мачки во затворен простор, имаше значително намалена инциденца на алергии на храна, иако немаше значителна разлика за децата во домаќинствата со кучиња на отворено. Децата кои биле изложени на затворени кучиња имале значително помала веројатност да доживеат конкретно алергии на јајца, млеко и јаткасти плодови; Децата кои биле изложени на мачки имале значително помала веројатност да имаат алергии на јајца, пченица и соја. Можеби изненадувачки, децата изложени на хрчаци (0,9% од вкупната испитувана група) имале значително поголема инциденца на алергии на јаткасти плодови.
Податоците користени овде беа самопријавени (дополнети со податоци од медицинската евиденција собрани во текот на првиот триместар од бременоста, при породувањето и на едномесечниот преглед), така што се потпира на точното отповикување на учесниците. Дополнително, оваа студија не може да утврди дали врската помеѓу изложеноста на домашни миленици и инциденцата на алергија на храна е предизвикувачка. Сепак, авторите сугерираат дека овие резултати можат да помогнат во идните истражувања за механизмите зад алергиите на храна кај децата.
Повеќе информации:
Асоцијации помеѓу изложеноста на фетусот или миленичето во детството и алергиите на храна: Јапонската студија за животна средина и деца, PLoS ONE (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0282725
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview