Итни случаи:  

Повикај доктор

Откриено е дека третина од децата во САД се или со прекумерна тежина или дебели. Иако клиничките испитувања покажаа дека некои интервенции за дебелината кај децата се ефективни, како овие интервенции би можеле да поминат во реалниот свет, надвор од поставките за контролирани испитувања, е помалку јасно. Во новата студија објавена во списанието Obesity, истражувачите од Јеил ги процениле вистинските ефекти на Bright Bodies, програма на Јеил за деца на возраст од седум до 16 години која вклучува часови за едукација за исхрана заснована на семејството, часови за модификација на однесување, надгледувана физичка активност и групи родители. Во 2007 година, едно испитување покажа дека учеството во Bright Bodies – развиено и во режија на нутриционистката Мери Савоје – ги намалува резултатите на индексот на телесна маса на децата и нивниот ризик за дијабетес.
Во новата студија, истражувачите открија дека резултатите од индексот на телесна маса и процентот на телесните масти за децата кои учествуваат во програмата на ниво на почетнички Bright Bodies помеѓу 2008 и 2018 година всушност се намалиле со стапка споредлива со оригиналното испитување.
„Сега имаме повеќе од една деценија докази кои покажуваат дека програмата за здрав начин на живот Bright Bodies е ефикасна во реалниот свет“, рече Стефани Самуелс, вонреден истражувачки научник во Одделот за педијатрија на Медицинскиот факултет Јеил и главен автор на студијата. .
„Оваа информација е навремена со оглед на новите упатства за клиничка пракса од Американската академија за педијатрија“, рече Мона Шарифи, вонреден професор по педијатрија, виш автор на студијата и коавтор на новите упатства. „Тие зборуваат за потребата да се прошири пристапот до интервенции засновани на докази, како што е Bright Bodies.
Повеќе информации:
Стефани Л. Семјуелс и други, Ефективноста во реалниот свет на интервенцијата за здрав начин на живот на Bright Bodies за детска дебелина, Дебелина (2022). DOI: 10.1002/oby.23627
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview