Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Regenstrief Institute
Студијата од повеќе држави од мрежата VISION на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) потврдува дека вакцината Pfizer-BioNTech mRNA COVID-19 им обезбедила на децата и адолесцентите, на возраст од 5-17 години, заштита и од умерена и од тешка COVID-19 исходи.
Студијата покажа дека за 12-17-годишници, ефективноста на вакцината била висока против варијантата Делта, но помала за време на доминацијата на Омикрон, вклучувајќи ги BA.4 и BA.5. Поради неподобноста на групата на најмладата возраст (5-11) за вакцинација за време на доминација на Делта, ефективноста на вакцината може да се процени за овие деца само за време на доминантниот период на Омикрон. Заштитата од вакцини против посетите на одделот за итни случаи/итна нега (маркери за умерена болест) беа слични во опсегот на возраст од 5-17 години за време на Omicron.
Покрај тоа што се разликува по доминантната варијанта на циркулирачки вирус, ефективноста на вакцината против посетите на одделот за итна помош/итна нега поврзана со COVID-19 и хоспитализацијата флуктуираа со вакцинација и, доколку е подобна возраста, со првата засилувачка доза. Заштитата ослабе значително пет месеци по втората доза на вакцина за сите возрасни групи. Кај адолесцентите, заштитата се зголемила по засилување. Децата помлади од 12 години не ги исполнувале условите за засилување.
COVID-19 кај децата и тинејџерите е често благ, но може да доведе до хоспитализација и смрт. Податоците прегледани од авторите на студијата покажаа дека 83 отсто од ХОВИД позитивни хоспитализации на 5-17-годишници биле меѓу невакцинирани пациенти. Од хоспитализираните, 38 отсто биле нехиспано-белци, 26 отсто биле шпанско потекло и 17 отсто биле црнци од нехиспано потекло.
Вакцината Pfizer-BioNTech mRNA COVID-19 беше овластена од Управата за храна и лекови на САД во декември 2020 година за имунокомпетентни лица на возраст од 16 години или постари, во мај 2021 година за 12-15-годишници и во октомври 2021 година за 5-11 години -стари.
„Оваа студија го додава она што го знаевме за ефективноста на вакцините за деца и адолесценти. Вакцинацијата е заштитена од посети на одделот за итна помош/итна нега и хоспитализација, што покажува дека добро заштитува од умерените и тешките исходи на COVID-19“, рече коавторот на студијата. Шон Гранис, М.Д., М.С., потпретседател на Институтот Регенстриф за податоци и аналитика.
„Оваа студија е важна затоа што не бевме сигурни дали вакцината ќе делува добро кај децата и адолесцентите и како ќе делува. Откривме дека ефективноста се намалува за време на Omicron, што не беше јасно, но вакцинацијата сепак обезбеди значителна заштита. Ефективноста се зголеми по едновалентниот засилувач за оние кои ги исполнуваа условите.
„Не можеме да ја предвидиме иднината, затоа ја проучуваме сериозноста и трендовите низ различни епохи, различни епохи на COVID. Важно е да продолжиме да го правиме она што го правиме, а тоа е следење на ефикасноста на вакцините со текот на времето, бидејќи ние повторно се занимаваме со варијанти кои се однесуваат поинаку“, забележа д-р Гранис.
Оваа студија опфати податоци за електронска здравствена евиденција за педијатриски (EHR) од април 2021 година до септември 2022 година од 201 одделенија за итни случаи, 105 клиники за итна нега и 164 болници од девет партнери на мрежата VISION низ 10 држави: Бејлор Скот и Вајт здравство, Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија, HealthPartners/Children’s Minnesota, Intermountain Healthcare, Kaiser Permanente Северна Калифорнија, Kaiser Permanente Северозападна, Paso del Norte Размена на здравствени информации, Институтот Regenstrief и Универзитетот во Колорадо. Беа разгледани и податоците за вакцинација од државните и локалните регистри за имунизација и барањата.
„Ако родителите бараат поддршка за нивната одлука или склоност да го вакцинираат своето дете, оваа студија дава добри докази дека вакцината е корисна и нуди заштита“, рече д-р Гранис, кој исто така е професор по семејна медицина на Универзитетот во Индијана. Лек. „Оваа анализа обезбедува и научно засновани насоки за лекарите кои се грижат за деца и адолесценти.
„Ефективноста на вакцинацијата против КОВИД-19 BNT162b2 кај деца и адолесценти“ е објавена во Педијатрија.
Повеќе информации:
Никола П. Клајн и други, Ефективност на вакцинацијата против COVID-19 со BNT162b2 кај деца и адолесценти, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-060894
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview