Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американската академија за педијатрија
Електронските производи за обликување на косата, како што се пеглите за виткање, се честа причина за повреди од изгореници низ домот, особено кај малите деца, што резултира со речиси 31.000 изгореници кај децата и младите помеѓу 2013-22 година, според истражувањето презентирано за време на Националната конференција и изложба на ААП во 2023 година. во Конвенцискиот центар Волтер Е. Вашингтон.
Истражувачите кои го напишаа апстрактот „Повреди со изгореници кај деца од алатки за стилизирање коса презентирани во одделенијата за итни случаи на Соединетите Американски Држави, 2013-2022: Убавината е повеќе од длабока кожа“, ги проучуваа податоците за посетите на одделот за итни случаи, вклучувајќи опрема за стилизирање коса за пациенти на возраст од 24 и помлади. од базата на податоци на Националниот електронски систем за следење повреди. Истражувањето покажа дека од 2013 до 2022 година имало околу 30.839 изгореници од алатки за стилизирање на косата и 1.050 посети на одделот за итни случаи. Виткачите за коса и пеглите за виткање сочинуваат 97,4% од пријавените повреди на изгореници.
„Алатките за стилизирање на косата се безвременски дел од нашата секојдневна рутина, помагајќи да се создаде совршен изглед. Сепак, тие имаат најголема склоност да создадат не толку совршена несреќа кога не се ракува внимателно“, рече КПТ Брендон Л. Розански. , MD, главен автор и педијатриски жител во Медицинскиот центар на Армијата Триплер. „Електричните алатки за стилизирање на косата можат да достигнат температури до 450ºF за неколку минути, создавајќи потенцијални ситуации на ненамерно изгореници и за корисникот на уредот и за случајните минувачи“.
Од испитуваните средби на болничкиот оддел за итни случаи, 68% од повредените субјекти биле на возраст од 10 или помлади, а 65,1% биле жени. Речиси три четвртини од овие повреди се случиле во домот (72,3%), а 98,6% не барале престој во болница или било каква друга ескалација на негата.
„Оваа студија покажа дека децата имаат најголема склоност да се обратат до одделот за итни случаи со повреди на изгореници добиени од алатки за стилизирање на косата“, рече КПТ Розански. „Користејќи ги овие информации, клиничарите имаат единствена можност да обезбедат насочени антиципативни насоки за да ги едуцираат семејствата за опасноста околу секојдневната употреба на електрични алатки за стилизирање на косата, како и да ја нагласат употребата соодветна на возраста со и без родителски надзор.
Повеќе информации:
Апстрактниот наслов: Повреди од изгореници кај деца од алатки за стилизирање коса презентирани во одделенијата за итни случаи на Соединетите држави, 2013-2022: Убавината е повеќе од длабока кожа
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview