Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
Педијатрите од европските земји алармираат поради недостигот на лекови за деца, вклучително и антибиотици и третман на астма, предупредувајќи дека тоа го загрозува здравјето.
Во писмото упатено до министрите за здравство и видено од АФП во саботата, лекарите истакнаа дека е „итно да се најде брзо, сигурно и трајно решение“ за проблемите со кои се соочуваат акциите во Европа.
„Здравјето на нашите деца и нашите млади е во опасност поради недостигот на лекови низ Европа“, напишаа тие.
Писмото е упатено до министрите за здравство на Австрија, Франција, Германија, италијанскиот регион Јужен Тирол и Швајцарија.
Истиот беше потпишан особено од Андреас Вернер, претседател на Француската асоцијација на амбулантска педијатрија, неговиот германски колега Томас Фишбах и Лаура Реали, шеф на Европската конфедерација на педијатри при примарна нега.
Лекарите рекоа дека е одговорност на политичките носители на одлуки да гарантираат доволно производство и снабдување за да се осигураат дека лековите се достапни за основната педијатриска нега.
Од клучно значење е да имате достапни антибиотици, лекови за ослободување од болка, треска и астма и вакцини, велат тие.
Реагирајќи на писмото во саботата, германскиот министер за здравство Карл Лаутербах на Твитер рече дека загриженоста е „оправдана“.
Закон кој има за цел да се справи со прашањата за испорака во моментов е пред германскиот парламент, рече тој.
Во текот на зимата, Европа забележа недостиг од клучниот антибиотик амоксицилин и други лекови, бидејќи зголемените болести особено кај децата ја зголемија побарувачката за лекови.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview