Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Ако вашето дете е во спортски камп ова лето, ќе сакате да се забавува и да остане безбедно.
Националната асоцијација на атлетски тренери (NATA) нуди неколку совети за справување со постојните медицински состојби, да останете хидрирани и безбедни од топлина, да избегнувате временски опасности и да ја заштитите кожата од сонцето.
„Како што родителите не ги оставаат своите деца на базен без спасител, тие не треба да испраќаат млади спортисти во камп без оваа витална информација“, рече Скот Сејлор, поранешен претседател на НАТА, во соопштението на асоцијацијата.
Пред кампот, проверете дали вашето дете имало физички преглед и дека сте ги пополниле сите прашалници за постоечките медицински состојби и лекови, препорачува НАТА.
Ако вашето дете редовно зема лекови, дознајте кој ќе биде задолжен да ги дава.
Исто така, двапати проверете дали лекот нема да предизвика негативни несакани ефекти од изложување на сонце или напорни вежби.
Прашајте дали кампот има здравствено осигурување во случај на повреда, болест или несреќа, препорачува НАТА.
Ако спортот на вашето дете бара одредена опрема, проверете дали е соодветно и соодветно. Проверете дали се скршени новите чевли и опрема.
Вашето дете треба да земе шише со вода за да остане хидрирано за време на активностите и во студентскиот дом навечер за време на кампот за спиење.
Спакувајте крпи и апостолки за туширање. Потсетете го вашето дете да не дели шишиња со вода и крпи за да спречите ширење на болести.
Важно е да знаете кој се грижи за вашето дете. Во кампот треба да има посветен здравствен работник, а медицинските одлуки треба да ги води оваа личност, наместо тренер.
Ако вашето дете има здравствена состојба, како што се астма, епилепсија, дијабетес или алергија, запознајте се со атлетскиот тренер или здравствениот професионалец за да разговарате за состојбата и итен третман.
Тренерите треба да имаат соодветна обука и едукација за клучните здравствени и безбедносни прашања во случај да не е достапен атлетски тренер, вклучувајќи CPR, автоматски надворешен дефибрилатор (AED) и обука за прва помош. Дефибрилаторите треба да бидат достапни на локацијата.
Погрижете се кампот да има акционен план за итни случаи специфичен за секој тренинг и објект за игра, препорачува НАТА.
Секогаш е добра идеја да размислувате за безбедноста на топлина и хидратација. Можете да му помогнете на вашето дете да се прилагоди на топлината една до две недели пред кампот, вежбајќи во услови слични на оние што ќе ги доживее во кампот, постепено.
Вашето дете секогаш треба да има вода или спортски пијалоци во близина во своите контејнери за полесно.
Избегнувајте дехидрација и хипонатремија, кои се јавуваат кога нивоата на натриум во крвта се ниски, со тоа што ќе му кажете на вашето дете да провери некои клучни индикатори.
Ова вклучува дали нивната урина е потемна од бојата на лимонадата, дали се жедни и дали мокреат поретко од нормалното. Секое од овие може да сугерира дека треба да го зголемат внесот на течности.
Дозволете им да си изберат свој вкус и да ги чуваат пијалоците ладни за да имаат поголема веројатност да пијат.
Храната и пијалоците за рехидратација треба да содржат доволно натриум за да се спречат или да се решат нерамнотежата што се случува со потењето.
Вашето дете треба да користи крема за сончање што има заштитен фактор (SPF) од најмалку 30. Треба да се нанесува на сува кожа 15 минути пред вашето дете да излезе надвор, дури и ако сонцето не е надвор. Важно е повторно да се нанесува за време на паузите ако пливаат или се потат.
Во некои региони, можеби е неопходно да се обрне внимание на тоа дали се предвидуваат молњи. Прашајте кој е задолжен да внимава на ова.
Активноста треба да престане ако се запали гром и сите треба да влезат внатре, без вода во затворени простории, како и апарати, електроника, отворени прозорци и врати.
Потоа, секој треба да почека барем половина час по последниот молња или плескање гром за да се врати надвор, препорачува НАТА.
Повеќе информации:
Safe Kids Worldwide има повеќе спортски безбедносни совети за деца.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview