Итни случаи:  

Повикај доктор

Една неодамнешна студија за тоа како ебола влијаела врз децата за време на избувнувањето во Демократска Република Конго сугерира дека децата може да бидат подложни на болеста како и возрасните, и покрај тоа што често се манифестираат со посуптилни физички симптоми – витална информација за лекарите кои лекуваат педијатриски пациенти со вирулентна болест денес и при потенцијални епидемии во иднина.„Секој педијатар би ви кажал дека децата не се мали возрасни. Нивните тела различно реагираат на инфекции“, вели истражувачот од Универзитетот во Алберта, Мајкл Хокс, асистент на Одделот за педијатрија и виш автор на студијата.
„Ние сме среде епидемија на ебола во Уганда и оваа информација е од клучно значење за управувањето со децата кои моментално се хоспитализирани со ебола во Уганда“, вели тој.
Хокс забележува дека има многу малку достапни податоци за карактеристиките на болеста на еболавирусот конкретно кај децата. Истражувачите имаа за цел да ја пополнат таа празнина во знаењето користејќи медицински податоци од избувнувањето на Киву во Конго, што резултираше со скоро 3.500 пријавени случаи од 2018 до 2020 година.
За студијата, истражувачите спроведоа ретроспективен преглед на графикони на педијатриски пациенти заедно со споредбена група на млади возрасни пациенти. Како што објаснува Хокс, бидејќи епидемиите на еболавирусот обично се случуваат во услови со ниски ресурси, честопати не се случуваат многу лабораториски тестирања. Уникатното изобилство на лабораториски податоци од избувнувањето на DRC им овозможи на истражувачите да ги извлечат клучните наоди од тие графикони и посеопфатно да идентификуваат како болеста се манифестира кај децата.
„Со оглед на суптилните презентации што децата често ги имаат или недостатокот на известување за нивните субјективни симптоми, бевме љубопитни да видиме дали имаат слична сериозност во нивните лабораториски наоди кои покажуваат дека нивните органи се навистина погодени од оваа болест“, вели Линдзи Кјалдгард. педијатриски жител во U of A и прв автор на студијата. „Заклучивме дека тоа е навистина така.
Податоците покажаа дека педијатриските пациенти имале поголемо вирусно оптоварување за време на приемот и поголемо максимално вирусно оптоварување. Исто така, му требаше повеќе време вирусот целосно да се исчисти од нивниот крвоток, што доведе до подолго време во болница.
„Фактот дека вирусното оптоварување е поголемо кај децата зборува за имунолошкиот систем кој не е зрел“, вели Хокс, кој исто така е истакнат истражувач во Stollery Science Lab и член на Институтот за истражување на здравјето на жените и децата. „Ако децата се подеднакво ранливи на ебола како и на други вирусни болести, важно е да се препознае дека нивното вирусно оптоварување е поголемо“.
Истражувачите, исто така, открија дека педијатриските пациенти најчесто имаат електролитен дисбаланс и низок шеќер во крвта, две состојби кои можат да предизвикаат невролошки и срцеви компликации, па дури и може да станат опасни по живот ако не се лекуваат.
„Понекогаш децата може да се пропуштат затоа што не се во можност да го свртат вниманието на системите на органи или работите кои всушност се под влијание на болеста“, вели Кјалдгард. „Истакнувајќи ги педијатриските лаборатории, можеме да погледнеме подалеку во тоа и да откриеме некои од оние работи што инаку би можеле да се пропуштат, додека возрасните може да бидат поспособни да ги пријават тие симптоми.
Коавторката на студијата Касерека Масумбуко Клод, д-р. студент на Факултетот за јавно здравје, ќе ги разгледа подетално различните органски системи кои се засегнати, синтетизирајќи и собирајќи уште поголем контекст за она што се случува во телата на младите пациенти.
Колку повеќе лекарите имаат информации за симптомите или знаците што треба да ги следат, толку подобро ќе можат да ги решат здравствените проблеми кога ќе се појават, а за возврат ќе ја намалат стапката на смртност кај децата со ебола, вели Хокс.
Перспективата фокусирана на третман е исто така забележителна промена од претходните пристапи кон болеста, додава тој.
„Претходните епидемии на ебола беа фокусирани на задржување – изолирајте ги болните пациенти и погрижете се да не ја пренесат на некој друг. и обидете се да ги подобрите наместо само да ги изолирате“.
Работата е објавена во списанието eClinicalMedicine.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview