Итни случаи:  

Повикај доктор

Друга марка на формула за бебиња е соочена со отповикување. Производителот на формула Рекит повлече 145.000 конзерви од формулата Enfamil ProSobee во понеделникот поради можна вкрстена контаминација со бактеријата Cronobacter sakazakii.
Безбедносниот проблем „беше поврзан со материјал од трета страна“, забележа компанијата.
Сите тестови се негативни за бактеријата, но отповикувањето беше најавено поради изобилство на претпазливост. Не се пријавени никакви болести во врска со формулата.
Компанијата соопшти дека ги презела „сите соодветни корективни активности, вклучително и повеќе да не го набавува овој материјал од добавувачот“.
Повлекувањето е за лименки со формула од 12,9 унци произведени помеѓу август и септември 2022 година со датум на употреба од 1 март 2024 година. Конзервите ги имаат шифрите ZL2HZF или ZL2HZZ на дното.
Конзерви беа испорачани низ САД, Гуам и Порторико.
Клиентите треба да ги исфрлат овие лименки доколку ги имаат или да ги вратат во продавниците каде што се купени за враќање на парите, објави Си-Ен-Ен.
Повлекувањето не влијае на ниту еден друг производ на ProSobee или Reckitt.
Минатата година четири доенчиња се разболеле, а две починале во три држави поврзани со болеста Кронобактерија.
Иако сите доенчиња конзумирале формула во прав направена од Abbott Inc. во нејзината фабрика во Мичиген, генетското тестирање на Cronobacter пронајдено од американската Управа за храна и лекови во фабриката не се совпаѓа со она што се однесува на бебињата.
Сепак, Cronobacter пронајден во фабриката Абот предизвика исклучување и недостиг на формула на национално ниво.
ФДА планира да го зајакне надзорот на детската формула за Кронобактер, објави Си-Ен-Ен.
Инфекциите со Cronobacter може да бидат фатални кај доенчињата, особено кај новороденчињата. Бактериите живеат во околината, но инфекциите кај доенчињата често вклучуваат формула во прав, објави Си-Ен-Ен.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за Cronobacter.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview