Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Децата од американски Индијанци/Алјаска (AI/AN) доживуваат високи стапки на хоспитализација со акутна респираторна болест (АРИ) поврзана со респираторниот синцицијален вирус (RSV), според студијата објавена на интернет на 14 јули во Педијатрија.
Џесика Е. Атвел, д-р, М.П.Х., од Факултетот за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг во Балтимор, и колегите спроведоа активен надзор за ARI заснована на установа кај хоспитализираните деца со вештачка интелигенција/АН во ноември 2019 година до мај 2020 година. од 324 деца помлади од 5 години од Чинле, Аризона (Навахо нација); Вајтаривер, Аризона (племенските земји на Апачи на Белата планина); и регионите Енкориџ и делтата Јукон-Кускоквим (YK) на Алјаска кои ја исполнија дефиницијата на случајот на Светската здравствена организација за продолжен тежок АРИ беа запишани.
Истражувачите откриле дека 53 отсто од децата тестирале позитивно на RSV. Една третина од хоспитализациите поврзани со RSV се случиле кај доенчиња помлади од 6 месеци. Просечната должина на престој варирала од 3,5 до 5,7 дена (Чинле и YK Делта, соодветно) кај оние кои биле позитивни на RSV, а употребата на дополнителен кислород варирала од 70 до 100 проценти (Енкориџ и Вајтривер, соодветно). На 1.000 деца помлади од 6 месеци, годишните стапки на хоспитализација поврзани со RSV се движеа од 35,7 до 132,3 за Енкориџ и YK Delta, соодветно. За деца помлади од 5 години, стапките се движеа од 7,7 до 32,7 за Енкориџ и YK Delta, соодветно.
„Овие наоди покажуваат дека децата со вештачка интелигенција/АН и понатаму доживуваат високи стапки на хоспитализација на АРИ поврзана со RSV“, пишуваат авторите. „Итно се потребни подобрувања во социо-економските детерминанти на здравјето на децата со вештачка интелигенција/АН и производите за превенција од РСВ“.
Неколку автори открија врски со фармацевтската индустрија.
Повеќе информации:
Џесика Е. Атвел и други, РСВ меѓу американските индијанци и домородните деца на Алјаска: 2019 до 2020 година, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-060435

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview