Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Силвија Цернеа Кларк, Универзитетот Рајс
Сликата на телото може да има значително влијание врз животот на една личност, особено во младоста.
За оние кои страдаат од палење на ребрата поврзано со вродени деформации на ѕидот на градниот кош што предизвикуваат негово излегување или вдлабнување, тим од студенти по инженерство од Универзитетот Рајс излезе со потенцијално решение.
Pectus carinatum и pectus excavatum се услови во кои едно лице се раѓа со градната коска испакнати нанадвор или потонати навнатре, соодветно. Постојат достапни третмани, но за многу пациенти – претежно оние на возраст од 12-20 години – тие предизвикуваат палење на ребрата, состојба во која долните ребра на предниот дел од реброто излегуваат нанадвор.
„Бидејќи овие состојби се јавуваат главно кај пациенти на возраст меѓу 12-20 години, ова влијае на нивната телесна слика, социјален живот итн., во клучен период во нивниот развој“, рече Џејден Робертс, член на тимот Pectus Reparatum заедно со Хозе. Кастиљо, Шелби Десрочес и Брендон Цимер.

Кредит: Универзитетот Рајс
За некои пациенти со pectus carinatum, носењето заграда помага во преобликувањето на градите со текот на времето. Оние со пектус екскаватум, од друга страна, често бараат хируршка интервенција. По операцијата, многумина сè уште мора да се борат со изгореници на ребрата.
Педијатрискиот хирург д-р Марк Мациоти во детската болница во Тексас се надеваше дека ќе го прошири терапевтскиот потенцијал на индустрискиот стандарден протеза за третман на палење на ребрата. Сепак, заградата е гломазна и ја зголемува непријатноста и несигурноста поврзани со состојбата, предизвикувајќи многу пациенти да не ја носат.
„Ова ни помогна да поставиме цел“, рече Десрош. „Размислувавме за овој механизам за зацврстување што тие веќе го користеа и црпевме инспирација од дизајнот на заградата за да создадеме таков што пациентите ќе бидат поусогласени да го користат, а кој ефикасно ќе го третира палењето на ребрата“.
Тимот дизајнираше заграда со низок профил, свесна за трошоците наречена „коректор на ‘рскавицата“ како нејзин проект за дизајн на највисок премин, кој ќе биде дел од изложбата и натпреварот со потпис на дизајнот на инженерското училиште Џорџ Р. Браун на Рајс и натпреварот на 13 април во Јон.
„Главната карактеристика што сакавме да ја подобриме со нашиот дизајн е обезбедување на самоприспособливост за корисникот“, рече Робертс. „Со сегашната заграда, не можете сами да го прилагодите притисокот што се применува. Наместо тоа, треба да отидете во ординацијата на вашиот лекар и да го наместите тој за вас, а потоа ќе останете заглавени со тоа одговара до следната посета, која може да биде неколку месеци, па дури и една или две години подоцна“.
Тимот, исто така, сака да им овозможи на лекарите да го следат притисокот што се применува со текот на времето со цел да се процени ефективноста на третманот и да се оптимизираат плановите врз основа на индивидуалните потреби.
„Електронскиот систем за нашиот уред ќе обезбеди точни податоци како што е следењето на времето во врска со мерењата на притисокот“, рече Кастиљо. Мерните вредности ќе се зачуваат на SD-картичка, а потоа може да се пренесат на компјутер и да се читаат на графикон.
Собраните податоци би можеле да дадат информации за тоа кое ниво на притисок е ефективно во одредено време.
Тимот, чиј ментор е асистент професор по биоинженерство Сабија Абиди, се надева дека ќе им покаже на некои од пациентите на Мациоти заградата и ќе ги добие нивните повратни информации.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview