Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското друштво за исхрана
Диетата првично дизајнирана да помогне во спречувањето на когнитивниот пад кај возрасните, исто така, може да помогне да се подобри вниманието кај предадолесцентите, според една нова студија. Наодите би можеле да помогнат во информирањето на идните интервенции во исхраната насочени кон подобрување на познанието кај децата.
Новата студија испитуваше две диети: Индексот за здрава исхрана – 2015 (HEI-2015), кој се заснова на Диететските упатства за Американците и Медитеранската-DASH интервенција за невродегенеративно одложување (MIND), која ја комбинира медитеранската диета со здравата исхрана која создава шаблон за здрава исхрана за да се фокусира на исхраната на мозок (SDA) здравје.
„Ние проценивме како придржувањето кон овие диети е поврзано со детската инхибиција на вниманието – способноста да се спротивстави на стимули кои го одвлекуваат вниманието – и откривме дека само диетата MIND е позитивно поврзана со перформансите на децата на задачата за проценка на инхибицијата на вниманието“, рече Шелби Кеј, д-р, кој ја извршуваше работата како докторант на Катедрата за здравство и ќе биде асистент на заедницата. мравка професор таму оваа есен.
„Ова сугерира дека диетата MIND може да има потенцијал да го подобри когнитивниот развој на децата, што е важно за успех на училиште.
Кеј ќе ги претстави наодите на NUTRITION 2023, годишниот состанок на Американското здружение за исхрана одржан од 22 до 25 јули во Бостон.
Слично како DASH и медитеранските диети на кои се базира, диетата MIND нагласува свежо овошје, зеленчук и мешунки како грав, леќа и грашок. Сепак, вклучува и препораки за специфична храна, како што се лиснатите зеленило и бобинки, кои го промовираат здравјето на мозокот. Иако се покажа дека диетата MIND има позитивни ефекти кај возрасните, многу малку студии се направени кај деца.
Новото истражување користеше податоци собрани во претходна пресечна студија предводена од Наиман Кан, д-р, професор по кинезиологија и здравје на заедницата на Универзитетот во Илиноис, Урбана-Шампејн. 85-те учесници во студијата беа на возраст од седум до 11 години и пополнија седумдневен рекорд на исхрана од кој истражувачите ги пресметаа резултатите од HEI-2015 и MIND диетата.
За да се процени инхибицијата на вниманието, учесниците исто така завршија задача која бара просторно внимание и извршна контрола со евидентирано време на реакција и точност. Децата со невролошки нарушувања како АДХД или аутизам беа исклучени од студијата за да се намалат збунувачките фактори.
Истражувачите откриле дека резултатите од исхраната MIND, но не и резултатите од HEI-2015 биле позитивно поврзани со точноста на задачата на учесниците во студијата, што значи дека учесниците во студијата кои подобро се придржувале на диетата MIND имале подобри резултати на задачата. Истражувачите предупредуваат дека иако студијата покажува поврзаност, интервентната студија би била неопходна за да се направат какви било причински заклучоци.
Следно, истражувачите би сакале да ја проучат врската помеѓу исхраната MIND и вниманието кај помладите деца, вклучително и предучилишна возраст и мали деца, за да утврдат дали има некакви разлики врз основа на возраста и дали е вклучен развоен ефект.
Повеќе информации:
Кеј ќе го претстави ова истражување во 11:45 часот во недела, 23 јули, за време на сесијата за постери за диететски обрасци во Салата В на конгресниот центар Хајнс (апстракт; детали за презентацијата).

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview