Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кетрин Свини, KFF Health News
Работата на Сисили Вилсон не завршува кога таа ќе ја напушти својата дневна работа како консултант за лактација, дула и експерт за нега на деца.
Вилсон основаше непрофитна организација наречена SunnysideUp Youth Pregnancy Services, која ги поврзува девојчињата на возраст од 13 до 19 години со ресурси што им се потребни за да се грижат за нивните бебиња. По работното време, таа бара прифатливи станови во Нешвил, закажува лекарски прегледи, се обидува да најде колички и други резерви за бебиња и води разговори со бремени тинејџерки за доењето и менталната подготовка за породување.
Од превртувањето на Роу против Вејд пред нешто повеќе од една година, вели Вилсон, таа е уверена дека повеќе тинејџерки од Тенеси ќе ја спроведат својата бременост до крај. „Бидејќи пристапот не е таму“, рече таа. „Очекувам дека ќе добиеме многу повеќе тинејџери кои сакаат да ги водат своите бебиња наместо да одат во Илиноис или Џорџија или Флорида“.
Побарувачката за услуги како Вилсон би можела да се зголеми во наредните години, иако националната стапка на наталитет кај тинејџерите драстично се намали во последните три децении. Сè уште опаѓа, но прелиминарните податоци објавени во јуни од Центрите за контрола и превенција на болести покажуваат дека спуштањето можеби забавува.
Лекарите, давателите на услуги и застапниците велат дека се загрижени дека целосните податоци на ЦДЦ објавени подоцна оваа година – кои ќе вклучуваат бројки од држава по држава – би можеле да покажат пораст на раѓањата на тинејџери во многу јужни држави, каде што стапките остануваат меѓу највисоките во земја. Тие велат дека неколку фактори – вклучително и одлуката на Врховниот суд да ја укине федералната заштита за правата на абортусот, интензивирањето на политичкото противење против сексуалното образование и влијанието на пандемијата COVID-19 врз менталното здравје на младите – би можеле да почнат да го разоткриваат деценискиот напредок.
„Тоа е апсолутно загрижувачко“, рече Лора Андресон, ОБ-ГИНА во Френклин, Тенеси. Здравствената практика на жените каде што работи третира повеќе бремени тинејџери отколку во последните години, што според неа може да го одрази трендот што се појавува.
„Веројатно ќе биде потребно малку време“, рече таа. „Но, би се осмелил да кажам дека ќе го гледаме секоја година: ќе се зголемува“.
На национално ниво, стапката на раѓања на тинејџери се намали за 78% од современиот врв во 1991 година од 61,8 раѓања на 100.000 луѓе, според ЦДЦ. Почнувајќи од 2007 година, стапката постојано се намалуваше за околу 8% до 2021 година, кога стапката на опаѓање забави на околу 2%.
„Тоа секако е во спротивност со она што го видовме во претходните години“, рече истражувачот на ЦДЦ, Брејди Хамилтон. Тој работи на ажурираната верзија на националните податоци објавени во јуни, што ќе ги расчлени по држави. Хамилтон рече дека не може да ги коментира неодамнешните општествени и политички фактори, но дека „феноменалниот пад“ на стапката на наталитет кај тинејџерите во текот на повеќе од 15 години би можел да достигне природно плато додека државите ги постигнале своите цели.
„Има многу држави кои имаат многу низок наталитет“, рече тој. „Значи, потенцијално наидувате на ситуација кога тие се веќе ниски и навистина не можете да одите пониско“.
Но, застапниците велат дека ова израмнување може да биде пишувањето на ѕидот, што го сигнализира почетокот на порастот на раѓањата на тинејџерите.
„Знаеме дека младите луѓе се вратија од пандемијата со рекордно ниво на борба за ментално здравје, што може да биде многу поврзано со работи како тинејџерска бременост“, рече Џен Биундо, виш директор за истражување и политика во Healthy Futures of Texas, непрофитна организација. се залага за образование засновано на наука за да се спречи бременоста кај тинејџерите. Личноста со проблеми со менталното здравје може да има поголема веројатност да формира нездрави односи и да се вклучи во поризично сексуално однесување, рече таа.
И одлуката да се укинат правата за абортус предизвика морска промена на законодавството низ целата нација што влијае на репродуктивното здравје и опциите за жените. Државите како Тенеси донесоа таканаречени закони за активирање, со што го поништија правото на повеќето абортуси. Во август, Врховниот суд на Јужна Каролина, кој е целосно машки, го потврди она што противниците на абортусот понекогаш го нарекуваат „закон за чукање на срцето на фетусот“, кој ги забранува повеќето абортуси по околу шест недели од бременоста. Терминот е погрешен назив бидејќи срцето на фетусот не е целосно развиено во раните фази од бременоста.
Ненадејната промена во пејзажот за репродуктивно здравје се однесува на Хана Лантос, истражувач која е специјализирана за здравјето на мајките и адолесцентите за Child Trends, непрофитен истражувачки центар. Таа рече дека промените во политиката за абортус најверојатно нема да имаат големи ефекти врз статистиката за раѓање на тинејџери, бидејќи повеќето пациенти со абортус не се тинејџери. Тинејџерите сочинуваат само 9% од абортуси и 6% од сите бремености пријавени во САД секоја година, според извештајот на Child Trends. Сепак, околу 1 од 4 тинејџерки кои ќе забременат во САД ќе се одлучат за абортус, според Одделот за здравство и човечки услуги.
Претходниот пад на стапката на наталитет кај тинејџерите не беше предизвикан само од пристапот до абортуси, рече Лантос. Придонесоа и други фактори како зголемениот пристап и поефикасни контрацептивни методи и сексуално образование. Сега, тие алатки се исто така под опсада во многу држави.
Во Тексас, некои училишни одбори ги забранија наставните програми за сексуално образование поради реакциите од родителите. Во Њу Хемпшир, републиканските државни функционери блокираа повеќе од 600.000 долари од федералното финансирање за секс, а официјалните лица во округот Мајами-Дејд, Флорида, ги забранија новите книги за секс. Во Ајдахо, пратениците им рекоа на државните здравствени оддели дека државата повеќе нема да финансира програми за превенција на бременост кај адолесцентите.
Родителите кои се противат на абортусот би можеле да ги спречат своите деца да го добијат. Дури и ако родителите се согласат, поттикот за тинејџер е мал, рече Вилсон од Sunnyside Up. Луѓето можеби ќе треба да патуваат стотици милји за грижа за абортусот сега. Тоа е особено незгодно за тинејџерите, кои можеби се премногу млади за да донесуваат одлуки самостојно.
„Тоа возење со автомобил може да биде многу мачно“, рече Вилсон, истакнувајќи дека возењето од Нешвил до најблиската клиника за абортус – во Карбондејл, Илиноис – може да трае седум часа. „Тоа се седум часа потенцијална тишина. Тоа се седум часа напнатост. Тоа се седум часа размислување за тоа што е следно. И тоа е долго време за да се процесира нешто толку тешко“.
Стравот од родител кој не ја одобрува, исто така, може да спречи тинејџер кој ќе одлучи да го спречи бебето да ја открие бременоста рано, рече Андресон. Тоа може да доведе до недостаток на пренатална грижа, што е загрижувачко за тинејџерите, со оглед на тоа што тие имаат поголема веројатност да имаат компликации од другите идни мајки.
„Нивните тела сè уште не се дизајнирани да имаат бебиња“, рече таа. „И ова дури и не навлегува во сите прашања што се случуваат откако ќе се роди бебето“.
Вилсон, од Sunnyside Up, истакна дека тинејџерските родители се соочуваат со уникатни предизвици во грижата за новороденчињата. „Тоа е многу за нив“, рече Вилсон за тинејџерите кои бараат нејзина помош. Ним им треба таа практична, лично поддршка“.
А еден од најголемите предизвици е домувањето. На тинејџерите им треба ко-потписник на закуп. Дури и кога ќе најдат место, просечната кирија во Нешвил е над 2.000 долари месечно, а Тенеси ја почитува федералната минимална плата од 7,25 долари на час. Sunnyside Up ги убеди клиентите да станат цимери.
„Тоа е како буквално да мораме да ги собереме семејствата во исто домаќинство за тие да можат да ги платат основните животни трошоци“, рече Вилсон.
2023 KFF Health News.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview