Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Jyväskylä
Читањето и математичките вештини ја формираат основата за учење и академски успех. Според една неодамнешна студија спроведена на Универзитетот во Jyväskylä, Финска, децата кои покажуваат фини моторни вештини во прво одделение се умешни во читање и математика до трето одделение. Сепак, физичката активност не влијаеше на развојот на овие академски вештини.
Моторните вештини се однесуваат на способноста намерно да се контролира телото и да се обезбеди основа за сите движења и секојдневни активности. Резултатите од студијата покажаа дека оние со пофини моторни вештини во прво одделение имале подобри академски вештини до трето одделение. Сепак, физичката активност не предвидува академски вештини или моторни вештини.
Моторните вештини не предвидуваа физичка активност две години подоцна. Сепак, децата кои биле физички поактивни во прво одделение имале подобри моторни вештини до трето одделение. Раните и разновидни движења, како што се трчање, скокање, тркалање, качување и балансирање, го поддржуваат развојот на моторните вештини. Моторниот развој на децата е процес кој бара време и трпение, а децата се развиваат со различна брзина. Затоа децата треба да се охрабруваат да ги оспоруваат своите моторни вештини на сите возрасти.
„Студијата помага да се разбере сложената динамика помеѓу вежбањето, моторните вештини и академските вештини и ја нагласува важноста на моторните вештини како поддржувач на академските вештини“, вели д-р Еро Хаапала од Факултетот за спорт и здравствени науки на Универзитетот во Jyväskylä. „Резултатите даваат и важни информации кои помагаат да се развијат нови начини за промовирање на здравјето и благосостојбата на децата.
Студијата, објавена во списанието Medicine & Science in Sports & Exercise, ги испитувала односите помеѓу вежбањето, моторичките вештини и академските вештини кај децата од основно училиште во Финска. Од прво до трето одделение биле следени вкупно 189 деца. Нивната физичка активност беше мерена со комбиниран монитор за отчукувањата на срцето и движењето, нивните моторни вештини беа измерени со помош на тест за трчање со шатл агилност, а нивните академски вештини беа измерени со помош на тестови за читање со разбирање и математички флуентност.
Повеќе информации:
Eero A. Haapala et al, вкрстени асоцијации помеѓу физичката активност, моторните перформанси и академските вештини кај децата од основно училиште, медицината и науката во спортот и вежбањето (2023). DOI: 10.1249/MSS.00000000000003163
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview