Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот Џејмс Кук
Истражувачите од Универзитетот Џејмс Кук повикуваат на задолжителни стандарди за облека за заштита од сонце во предучилишните установи по повеќегодишното истражување кое го споредувало бројот на бенки кај повеќе од 500 деца под 4-годишна возраст.
Д-р Симон Харисон, директор и главен научен соработник на Единицата за истражување на рак на кожата на JCU, рече дека бројот на пигментирани бенки е еден од најважните фактори на ризик за меланом.
„Додека скоро сите предучилишни центри наложуваат капи кои не се безбедни за сонце (како што се капи со кофа, широк обод и капи во легионерски стил) и креми за сончање, сакавме да видиме каков ефект има облеката за заштита од сонце врз ризикот од развој на пигментирани бенки“, рече др. Харисон.
Истражувачите им дадоа на децата во 13 центри за згрижување деца во Таунсвил капи со висок фактор на ултравиолетова заштита, маици до лактите, шорцеви до колена и заштитни костими за капење.
Во текот на следните четири години тие го следеа бројот на бенки што се појавија кај децата и ги споредуваа со децата во 12 други центри за згрижување деца. Резултатите се објавени во списанието Cancers.
„Децата каде што беше обезбедена облеката имаа 24,3% помалку нови бенки во целост и 31,6% помалку бенки на кожата заштитена со облека по 3,5 години“, рече д-р Харисон.
Таа рече дека студијата е прва што покажала дека е можно да се спречи значителен дел од пигментирани бенки кај малите кавкаски деца со облекување во облека UPF 30-50+ што покрива најмалку половина од нивното тело на дневна основа.
„Иако Австралијците беа изложени на четириесет години кампањи за превенција од рак на кожата, најновото истражување спроведено во Квинсленд во 2020 година покажа дека 45% од децата биле изгорени од сонце во текот на претходната година, при што околу 33.000 од овие деца доживеале пет или повеќе епизоди на изгореници од сонце за 12 месеци“, вели д-р Харисон.
Таа рече дека претходните истражувања покажале дека една епизода на изгореници во детството е доволна за речиси двојно поголема веројатност за развој на меланом во иднина.
„Се препорачува зголемена покривка за облека за деца изложени на високи нивоа на ултравиолетово зрачење. Покрај тоа, индустриските стандарди за облека за заштита од сонце треба да го специфицираат минималниот износ на телото што облеката мора да го покрие во нивната дефиниција за тоа што претставува облека за заштита од сонце“. рече д-р Харисон.
Стандардите за облека за заштита од сонце на Австралија и Нов Зеланд, кои се саморегулирани, воведоа минимални барања за покривање за облека безбедна од сонце во 2017 година, додека Стандардите во САД и Канада сè уште ја мерат само количината на UV блокирана од ткаенината (рејтинг UPF) без да се земе предвид количината на кожа што ја покрива облеката.
Повеќе информации:
Simone L. Harrison et al, Облеката за заштита од сонце што се носи редовно за време на раното детство го намалува бројот на нови меланоцитни неви: рандомизирано контролирано испитување на кластерот за безбедна облека во северен Квинсленд, Ракови (2023). DOI: 10.3390/рак15061762
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview