Итни случаи:  

Повикај доктор

Празниците можат да бидат магични времиња за децата, но можат да предизвикаат стрес, кој може да се манифестира на различни начини отколку кај возрасните. Шенике Маси-Ламберт, програмски координатор на Рутгерс детскиот центар за отпорност и закрепнување на траума при Универзитетската здравствена грижа за однесувањето, разговара за начините да се задржи стресот кај децата за време на празниците.
Зошто празниците можат да бидат стресни за децата?
Маси-Ламберт: Децата се исклучително чувствителни на промените во околината. За време на празничната сезона, работите се менуваат во околината и децата често се изложени на возрасни старатели кои би можеле да бидат под стрес поради финансиските обврски, тажни поради отсуството на саканите или обземени од многубројните обврски. Како овие возрасни емотивно реагираат на нивниот стрес – за добро или лошо – моделира емоционално изразување и управување со децата околу нив.
За време на празниците, семејствата ги менуваат и нивните типични дневни рутини. Промените во типичниот оброк на детето, опциите за оброци – како брза храна наспроти оброци подготвени дома – и пред спиење може да доведат до значителни промени во расположението и однесувањето.
Како возрасните можат да кажат дека детето се чувствува преоптоварено или под стрес?
Маси-Ламберт: Општо земено, секое ненадејно поместување од типичното однесување на детето бара дополнително внимание и можеби разговор.
Ако негувателот забележи промени во начинот на спиење, навиките во исхраната, расположението или социјалните интеракции на нивното дете, треба да се распраша за овие ненадејни промени и да донесе професионалец доколку е потребно.
Имајте на ум дека многу деца се борат со емоционалниот јазик и во развојот можеби не се во фаза кога ќе можат да го споделат своето емоционално искуство. Во овие случаи, децата може наместо тоа да се појават со физички проблеми кои не се поврзани со медицинска состојба. Вообичаено е децата кои доживуваат стрес да пријават работи како стомачни, болки во грбот или главоболки.
Маси-Ламберт ги понуди следните совети за обезбедување поддршка, како и за дискусија за стрес со децата:
Како возрасните можат да ги поддржат децата кога се под стрес?
Кој е најдобриот начин да разговарате со децата за стресот без да ги стресувате?
Маси-Ламберт додаде дека последните два совети ќе му дадат на негувателката можност да ја изгради еластичноста на детето и вештините за решавање проблеми.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview