Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Curtin University
Новото истражување предводено од Универзитетот Кертин откри дека децата кои ја доживеале смртта на некој близок ќе имаат корист од стекнувањето подобро разбирање за тоа зошто и како луѓето умираат и како да се разбере ова.
Истражувањето, објавено во Journal of Child and Family Studies, побарало од 220 ужалени деца на возраст меѓу 5 и 12 години кои присуствувале на еден од 10-те кампови Lionheart за деца да поднесат прашања за смртта и тагата за подобро да ја разберат нивната љубопитност и чувства за овие важни животни настани. и промени. Весникот е насловен „Што децата сакаат да знаат за смртта и тагата“.
Истражувањето идентификуваше дека децата беа најљубопитни за тоа зошто и како луѓето умираат, како смртта може да се спречи или одложи, како да се разбере смртта, да се разбере и да се управува со тагата, да се разбере животот и смртта, како функционираат медицинските интервенции и што се случува после вас. умре.
Водечкиот истражувач, професорот Лорен Брин, од Училиштето за здравје на населението Кертин, рече дека прашањата на децата во оваа студија нудат важни сознанија за нивните мисли и чувства, како и за нивната љубопитност за смртта по загубата на некој близок.
„Приближно 5% до 7% од децата во западните земји ќе доживеат смрт на родител или брат или сестра пред да наполнат 18 години, што ќе се зголеми на 50% кога ќе се вклучи и загубата на близок член на семејството или пријател. Ужалените деца се исто така на повисоки ризик од развој на анксиозност, депресија, слаби академски перформанси, самоубиствени мисли и вклучување во употреба на супстанции“, рече професорот Брин.
„Овие статистики се алармантни и се зголемија само по порастот на COVID-19, каде што се проценува дека 1,1 милион деца ширум светот доживеале смрт на родител во првите 14 месеци од пандемијата. Од клучно значење е да се осигурат дека постојат ефективни и соодветни стратегии. место, како кампови како Lionheart Camp for Kids, за поддршка на ожалостените деца, истовремено обезбедувајќи ги родителите да ги имаат најдобрите алатки за да им помогнат да се справат со смртта на некој близок.
„Нашата студија беше во можност да покаже дека децата кои ја доживуваат смртта на некој близок се љубопитни за смртта и можеби ќе сакаат отворено да разговараат за нивните чувства и да поставуваат прашања за подобро да разберат зошто некој близок повеќе не е наоколу и како можат најдобро. се справи со оваа голема животна промена“.
Некои од прашањата што ги поставуваа децата вклучуваат: Зошто ме остави? Како всушност умира телото? Зошто децата ме малтретираат на училиште сега? Од каков тип на болести може да умрат луѓето? Како работи пејсмејкерот? Која е смислата на животот? Какво е чувството да се биде во рајот?
Професорот Брин објасни дека голем дел од информациите што им се даваат на ужалените деца од здравствените работници и на училиште се засноваат на нивната возраст и нивниот развој, но можеби е посоодветно овие одлуки да се засноваат на љубопитноста на детето и сопственото ниво на разбирање.
„Обезбедувањето дека постои соодветна поддршка за ужалените деца е важно за да им се помогне да управуваат со нивните емоции, да ја обработат тагата и да им обезбедат збир на вештини за справување кои ќе им помогнат во следните фази од животот“, рече професорот Брин.
„Многу е предизвик за многу возрасни отворено да разговараат за тагата со своите деца кога и тие ја доживуваат истата тага и загуба. Нашето истражување покажува дека наместо да ги заштитиме децата што можеби е природен инстинкт, тоа може да биде покорисно за старателите кои се очекувајќи смрт на некој близок за да имаат отворени дискусии со своите деца за тоа што се случува и што тоа значи за нив.
„Потребни се дополнителни истражувања за подобро разбирање на искуствата и перспективите на децата кои тагуваат. Со разбирање на ова, може да се постават посоодветни стратегии за да се обезбеди вистинско ниво на поддршка во безбедна средина. Оваа студија покажува дека услугите за поддршка може да имаат корист од разгледувањето не само она што децата треба да го знаат, туку она што сакаат да го знаат за смртта и тагата“.
Извршниот директор и основач на Lionheart Camp for Kids, Шели Скинер, рече дека возрасните често се незгодни кога зборуваат за смртта и тагата, додека децата се љубопитни и имаат тенденција да имаат општи и длабински прашања за болеста, физичкиот процес на умирање, како се чувствува умре и што се случува откако ќе умреме.
„Лавово срце не само што им нуди на децата безбеден простор да ја истражат нивната тага, туку и ги едуцираме и поддржуваме возрасните да имаат соодветни, поврзувачки и здрави разговори со децата. Кога децата ќе го најдат својот глас и ќе можат да го артикулираат и разберат своето лично искуство за смртта и тагата, тие подобро ги разбираат нивните мисли и чувства, овозможувајќи им да градат издржливост, да се поврзат со другите и подобро да се подготват за идните животни предизвици“, рече Скинер.
Повеќе информации:
Кејтлин Џој и други, Што сакаат да знаат ужалените деца за смртта и тагата, Журнал за студии за деца и семејство (2023). DOI: 10.1007/s10826-023-02694-x
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview