Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Rutgers University
На половина од децата во Соединетите Држави им била дијагностицирана астма во првата година од пандемијата на COVID-19 во споредба со претходните години, а истражувачите на Рутгерс мислат дека помалку настинки може да бидат дел од причината.
Во новата студија на Рутгерс, објавена во Респираторни истражувања, истражувачите ги испитуваа стапките на нови дијагнози на астма во голема база на податоци за комерцијални штети од осигурување во текот на првата година од пандемијата во споредба со стапките на нови дијагнози во текот на претходните три години.
Користејќи ја базата на податоци за интегрирано истражување за здравствена основа, истражувачите идентификуваа лица под 18 години без претходна дијагноза на астма и ги споредија стапките на нови дијагнози од 2020 година со стапките во текот на претходните три години. Тие откриле дека стапките на дијагноза на астма се намалиле за 52 отсто во текот на првата година од пандемијата во споредба со резултатите од претходните години.
„Со оглед на сличните наоди од Јапонија и САД, овие резултати сугерираат дека пандемијата предизвика многу помалку деца да развијат астма на различни места низ светот, барем на почетокот“, рече Даниел Хортон, главен член на факултет во Центарот за фармакоепидемиологија. и наука за третман на Институтот за здравје, здравствена политика и истражување за стареење Рутгерс (IFH) и водечки автор на студијата.
Според Фондацијата за астма и алергија на Америка, цитирајќи податоци од Националниот центар за здравствена статистика, околу 4,8 милиони деца имаат астма во САД со симптоми како проблеми со дишењето, отежнато дишење, кашлање и стегање или болка во градите. Додека голем број на истражувачки студии покажаа опаѓање на влошувањето на педијатриската астма за време на пандемијата, имаше многу помалку фокус на стапката на нови дијагнози на астма за време на пандемијата. Надоврзувајќи се на студија од Јапонија, истражувачите од Rutgers Biomedical and Health Sciences се обидоа да ги проучат стапките на дијагноза во САД.
Според истражувачите, иако треба да се научи повеќе за тоа зошто новите дијагнози на астма паднаа толку значително, маскирањето и држењето на децата одвоени за време на пандемијата може да биде причина.
„Сметаме дека ова можеби се случи делумно затоа што, порано во пандемијата, децата беа разделени, носејќи маски и добиваа помалку редовни настинки што може да предизвикаат астма“, рече Хортон, кој е доцент по педијатрија на Медицинскиот факултет Рутгерс Роберт Вуд Џонсон. и доцент по епидемиологија на Факултетот за јавно здравје Рутгерс. „Никој не сака да ги држи децата надвор од училиште или разделени, но тоа што децата носат маски додека имаат настинка или грип може да биде начин да се задржат малку побезбедни другите деца кои се изложени на ризик да развијат астма“.
Коавторите на студијата го вклучуваат Брајан Стром, канцелар на Рутгерс за биомедицински и здравствени науки; Стивен Кристал и Сесилија Хуанг од ИФХ; Рејнолд Панетиери од Институтот за преведувачка медицина и наука Рутгерс; и соработници од Carelon Research.
Повеќе информации:
Даниел Б. Хортон и сор., Дијагнозите на детска астма се намалија за време на пандемијата COVID-19 во Соединетите Држави, Респираторно истражување (2023). DOI: 10.1186/s12931-023-02377-7
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview