Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Синди Кришер Гудман, Јужна Флорида Sun Sentinel
Малата Либерти Бел Гарсија пристигна во светот во болница во Холивуд во август со тежина од само 1 фунта и 5 унци. Еден месец подоцна, Чејен Томблин е родена во болница во Бока Ратон со тежина од 12 унци, со големина колку лименка газиран пијалок.
Со тоа што се родиле мали и месеци порано, и двајцата се соочиле со неверојатни шанси да преживеат. Во Флорида, тешката борба на таквите бебиња се случува почесто со зголемување на бројот на новороденчиња со мала тежина при раѓање и надминување на националниот просек.
Во 2021 година, 9% од бебињата родени во Флорида тежеле помалку од 5,5 килограми, што претставува зголемување од 8,7% во 2019 година, вознемирувачки тренд со оглед на тежината на раѓањето е еден од најсилните предвидувачи за здравјето на новороденчето.
„Флорида е држава во која треба да се направи многу повеќе работа за да им се помогне на децата и семејствата“, рече Норин Долард, виш политички аналитичар и директор на Kids Count за Институтот за политика на Флорида.
Флорида е рангирана на 31-то место во земјата по „благосостојба“ на децата, со добри резултати во образованието, но заостанува во здравствените проблеми, според годишниот извештај објавен неодамна од Фондацијата Ени Е. Кејси.
Извештајот за 2023 KIDS COUNT Data Book се мери на низа индикатори, при што Флорида е рангирана на петтото место во образованието, на 37 место во економската благосостојба, на 33 место во здравството и на 32 место во она што фондацијата го нарекува семејство и заедница. Државата забележа влошување на шемите на смртноста кај децата и тинејџерите, како и кај децата и тинејџерите кои се со прекумерна тежина или дебели, но има одредено подобрување во стапката на раѓања на тинејџери и деца кои живеат во области со висока сиромаштија.
Кога станува збор за бебиња со мала тежина, стапката од 9% на Флорида ја надминува националната стапка од 8,5%. Со пристигнувањето на светот толку мало, на бебето може да му биде потешко да јаде, да се здебели и да се бори со инфекции.
„Овие бебиња имаат поголема веројатност да мораат да престојуваат во НИЦУ, каде што можеби се на вентилатор или им требаат дополнителни интервенции за да се уверат дека нивните органи се таму каде што треба да бидат“, рече Каролина Валенсија, директорка за здравјето на доенчињата на мајките за март на Димес, Јужна Флорида. „Но, постојат и долгорочни импликации, потенцијални когнитивни одложувања и здравствени ризици кои можат да бидат со нив до крајот на нивниот живот“.
Либерти Бел Гарсија помина четири месеци во Одделот за интензивна нега за новороденчиња (NICU) во детската болница Џо Ди Маџо, а Чејен Томблин отиде дома по шест месеци поминати во НИЦУ во медицинскиот центар Западна Бока. И двајцата биле подложени на повеќе операции, физички терапии и им била потребна помош при дишењето.
Валенсија рече дека постои критична врска помеѓу здравјето на доенчињата, здравјето на мајките и здравјето на семејството. Извештајот на Марш на Димес Флорида објавен во ноември покажа дека речиси четвртина од мајките во Флорида имале несоодветна пренатална грижа. Дополнително, за секоја од последните пет години, државата заостанува на нацијата по бројот на лекари кои се грижат за бремени мајки.
Некои жени може да бидат изложени на посебен ризик за компликации во бременоста ако имаат состојби како што се висок крвен притисок, дебелина и дијабетес.
„Важно е да се погрижиме да го зголемиме здравјето на мајките“, рече Валенсија. „Кога мајката е изложена на ризик за нејзиното здравје, тоа исто така го зголемува ризикот бебето да се роди предвремено. Започнува со мама“.
March of Dimes ќе објави извештај на 1 август во кој ќе се идентификуваат областите на Флорида со мал или никаков пристап до мајчинска и репродуктивна нега – каде жените треба да одат на долги растојанија за да добијат нега или да се породат. На национално ниво и во Флорида, одделенијата за труд и испорака ги затвораат своите врати, а помалку лекари одат во бараната, високоризична професија.
Во округот Бровард, Роуз МекКелви, администратор на женските и детските услуги во Broward Health, рече дека нејзиниот здравствен систем веќе идентификувал таква област во Бровард. Поточно, Broward Health дозна дека регионот на езерата Лодердејл нема акушерска грижа, поради што болничкиот систем гради семеен здравствен центар.
„Знаеме дека има области на Флорида и во Бровард каде што треба да добиеме повеќе даватели на терен за да можат жените да имаат пристап до пренаталната нега“, рече МекКелви. „Мислам дека повеќето од овие бебиња родени предвремено се поради тоа што мајката има компликација“.
Во својот буџет за 2023 година, државата одвои 12,7 милиони американски долари за подобрување на здравствените резултати на мајките во Флорида преку телездравствена грижа. МекКелви рече дека Броуард ќе биде една од 20-те окрузи кои ќе добијат дел од парите и ќе разгледаат како бремената жена може да добие рана нега од лекар по телефон. „Ќе биде потребно време, но мислиме дека ќе видиме разлика. Мораме да пробаме нешто поинаку.
Д-р Тресија Гамбон, претседател на поглавјето на Американската академија за педијатрија во Флорида, рече дека бремените жени во државата често се неосигурени и не сфаќаат дека можат да добијат здравствено осигурување за пренатална и постпартална нега преку Медикеид. „Тоа размислување го намалува пристапот. Би сакал мајките да бидат видени во првиот триместар и во текот на бременоста“.
Како педијатар во Хиалеа, Гамбон рече дека бебињата родени предвремено или со ниска родилна тежина имаат потреба од внимателно следење во текот на нивното детство за знаци на задоцнет развој. Сепак, рече таа, нивната прва година е најкритична. „Ако ги гледате бебињата со екстремно низок наталитет, тие имаат поголем морбидитет и морталитет во првата година од животот.
Како и МекКелви, Гамбон гледа каде треба да биде фокусот: „Речиси секогаш се враќа на тоа дека мајката немала соодветна пренатална грижа“.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview