Итни случаи:  

Повикај доктор

Летните одмори често значат сонце, патувања на плажа, планинарење, релаксација, фаќање чекор со семејството и пријателите и можност за спиење. За многу родители, искушението е да ја олабават рутината за спиење на децата, да ги остават да останат будни до доцна и да им дозволат да спијат со лага следното утро.
Изминатите 15 години ги поминав истражувајќи, дијагностицирајќи и третирајќи ги проблемите и тешкотиите со спиењето кај децата, а особено проучувајќи како спиењето (или недостатокот од него!) може да влијае на здравјето, благосостојбата и училишните перформанси кај младите луѓе.
Доказите сугерираат дека неколку еднократни доцни ноќи и спиење нема да му наштетат, но најдобро е да не паднете целосно од рутинскиот вагон пред спиење за време на празниците. Може да биде многу тешко да се вратите на вистинскиот пат откако ќе започне училиштето.
Ако сакаме да уживаме во релаксирачки одмор исполнет со сон и здрав деноноќен систем, најдобриот компромис е да одржуваме редовно време на будење.
Во ред е да се биде пофлексибилен во однос на времето за спиење за време на празниците отколку за време на училиште. Но, родителите мора да ги земат предвид негативните ефекти од дозволувањето на деноноќниот ритам да излезе од контрола.
Зошто спиралните деноноќни ритми се проблем
Дури и релативно мали разлики во времето на будење може да го нарушат вашиот ритам. На пример, истражувањата покажуваат проблеми што се јавуваат кај младите луѓе кои „го достигнуваат“ пропуштениот сон во текот на неделата со тоа што спијат дополнителни два или повеќе часа за време на викендот.
Истражувањето на науката за спиење ја поддржува потребата времето за спиење и будење да биде конзистентно во текот на неделата и викендот.
Тоа не е само затоа што им обезбедува на младите луѓе да спијат доволно; уште поважно, помага затоа што на нашиот вроден деноноќен часовник му треба регуларност.
Нашиот деноноќен часовник е тој што диктира во кое време треба да бидеме будни и кога да спиеме. Поспаноста и деноноќниот ритам треба да бидат редовни за да можат да работат заедно. Кога го прават тоа, тоа е најдобро за нашиот квалитет на сон, но и за нашето општо здравје.
Неправилните ритми – што се случуваат кога времето на спиење и времето на будење значително се разликуваат помеѓу училишните недели и викендите – може негативно да влијаат на расположението, психолошкото и физичкото здравје, социјалниот ангажман и училишните перформанси.
Ризикот со дозволување на децата да одат доцна во кревет неколку ноќи по ред е дека тие ќе спијат постепено подоцна секој ден. Одложувањето на времето на будење повторно и повторно има ударни ефекти; тие нема да се чувствуваат поспани дури подоцна таа ноќ. Уште подоцнежното време за спиење може да доведе до уште поодложено време на будење следниот ден. И така продолжува.
Како што можете да видите, „фаќањето“ на спиење со лежење може да заврши со влошување на шемата.
Ако тоа се случи во текот на целиот училишен распуст, не само што времето за спиење може да биде подоцна и подоцна, туку и деноноќниот ритам ќе се навикне да биде подоцна и подоцна.
Ресетирање на телесниот часовник
Ако за време на училишниот распуст деноноќниот ритам на вашето дете станува подоцна и подоцна, сигурно е можно да го ресетирате деноноќниот часовник на училишното, податливо време. Но, тоа бара некои значителни прилагодувања, а понекогаш и стручна помош.
Ако времето на будење навистина излезе од застој, обидете се да ги направите постепено порано и порано постепено неколку недели пред почетокот на училиштето додека не се постигне потребното време за будење. Ова бара посветеност од целото семејство и мотивација од самите млади луѓе.
Подобро решение може да биде да се осигурате дека деноноќниот ритам не излегува од контрола на прво место.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview