Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Михири Силва, Елоди О’Конор, Рејчел Велти и Шерон Голдфелд, Разговор
Секое трето австралиско дете има расипување на забите до почетокот на училиштето. Ова се зголемува на повеќе од 40% додека да наполнат 8 или 9 години.
Расипувањето на забите настанува кога честите и прекумерни количини шеќер ги нарушуваат бактериите во устата. Ова може да доведе до дупки или „шуплини“, на кои можеби ќе им требаат пломби.
Ако не се лекува, дупките може да станат поголеми, предизвикувајќи болка и инфекција. Расипувањето на забите е најчеста причина за забоболка кај децата, а расипувањето на забите е водечка причина за прием во болница што може да се спречи.
Родителите и старателите понекогаш мислат дека млечните заби се помалку важни од возрасните. Но, расипувањето на забите може да ја наруши способноста на детето да јаде, да спие, да учи и да се дружи. Тоа може да влијае на квалитетот на животот на децата, и нивните родители и старателите.
Добрата вест е што расипувањето на забите може да се спречи со три добри забни навики: рани стоматолошки прегледи, четкање двапати дневно и ограничување на шеќерот.
Австралиските и меѓународните упатства препорачуваат децата да го направат својот прв дентален преглед кога првиот заб ќе излезе од непцата (обично на возраст од 6 месеци) или на возраст од најмалку 12 месеци.
Сепак, малку семејства го следат овој совет, претпоставувајќи дека нивното дете е премногу мало или дека има здрави заби.
Раните стоматолошки прегледи можат да забележат рани знаци на расипување на забите. Ова овозможува едноставни третмани, како локален флуориден лак, кој го спречува влошувањето на расипувањето на забите.
Австралиските деца од семејства кои се соочуваат со најголеми неволји имаат најмалку шанси да пристапат до стоматолошки услуги. Сепак, сите деца на предучилишна возраст имаат право на бесплатни стоматолошки прегледи преку јавните стоматолошки услуги.
Шемата за детски стоматолошки бенефиции на Medicare, исто така, обезбедува ограничена придобивка за подобните деца да ја користат кај нивниот локален стоматолог. Околу 95% од стоматолозите ги наплаќаат услугите во рамките на шемата Medicare.
Сепак, со прифаќање под 40%, повеќето семејства кои ги исполнуваат условите не ја користат шемата, што укажува на тоа дека трошоците се само една бариера. Семејствата кои живеат во рурални и оддалечени области, на пример, може да им биде тешко да пристапат до стоматолошки услуги.
Се препорачува четкање двапати дневно користејќи флуорирана паста за заби соодветна на возраста. Австралиските упатства за флуор препорачуваат употреба на флуорирана паста за заби со ниска цврстина од 18-месечна возраст.
Многу мали деца имаат заби оддалечени, па затоа не е потребно да се користи конец меѓу забите. Сепак, вашиот стоматолог може да препорача користење на конец ако забите се во цврст контакт.
Додека повеќето австралиски возрасни ги мијат забите двапати дневно, четкањето на забите е помалку доследно во раните години.
За некои родители и старатели, четкањето на забите може да биде низок приоритет, бидејќи станува тешко кога малите деца не соработуваат. Стоматолошките прегледи можат да им помогнат на родителите и старателите да добијат индивидуална поддршка со овие важни забни навики.
Умешноста на раката варира помеѓу децата, па затоа е важно да им се помогне на децата со добро четкање на забите во основно училиште. Некои деца може да имаат потреба од помош подолго од другите. Прашајте на вашиот следен стоматолошки преглед дали вашето дете добро се четка.
Конзумирањето шеќер рано во животот може да ја зголеми желбата за шеќер додека децата стареат.
Родителите и старателите треба да избегнуваат да им даваат бесплатни шеќери на децата. Слободните шеќери се оние кои се додаваат во храната и пијалоците (како што се слатки и безалкохолни пијалоци) и оние кои природно се присутни во медот и овошните сокови.
Светската здравствена организација препорачува ограничување на слободните шеќери на помалку од 5% од вкупниот внес на енергија. Сепак, многу австралиски деца консумираат многу над оваа количина.
Родителите и старателите треба да внимаваат на агресивниот маркетинг и лажното означување на слатките пијалоци и грицки како здрави алтернативи.
Децата исто така треба да избегнуваат јадење и пиење пред спиење за да го намалат ризикот од расипување на забите. Ова вклучува потрошувачка на млеко и други пијалоци засладени со шеќер од шишиња до спиење.
Најдобрата алтернатива на пијалоците засладени со шеќер е водата. Пиењето вода од снабдување со флуорирана вода ќе помогне да се заштитат забите на вашето дете од расипување.
Флуоридирањето на водата во заедницата беше едно од најголемите достигнувања на јавното здравје во 20 век. Но, некои Австралијци, особено во руралните и оддалечените области, пропуштаат. Луѓето кои живеат во овие области може да имаат корист од други терапии со флуор (како плакнење на устата со флуор), но треба да разговараат за тоа со нивниот стоматолог.
Семејствата имаат важна улога во здравјето на забите на децата. Раните стоматолошки прегледи, четкањето на забите два пати на ден со флуорирана паста за заби соодветна на возраста и ограничувањето на шеќерот ќе им овозможат на децата да достигнат зрелост со здрава уста.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview