Итни случаи:  

Повикај доктор

Децата и тинејџерите се борат со своето ментално здравје во Америка, а еден нов извештај сугерира дека можеби делумно е виновна преголемата вклученост на родителите. Децата повеќе не можат да талкаат. Тие изгубија време за слободна игра и преземање ризици поради стравувањата на родителите за опасностите на светот, рече коавторот на извештајот Дејвид Бјорклунд.
Додека луѓето мислат дека недостигот на независност и растот на проблемите со менталното здравје се нови, тоа е многу постепено, рече Бјорклунд, професор на одделот за психологија на научниот колеџ на Универзитетот Флорида Атлантик, во Бока Ратон.
„Тоа не е навистина нов феномен. Тоа е се поголем. И расте со децении“, рече Бјорклунд. Трендот се појави во 1960-тите и навистина се забрза во 1980-тите, велат авторите. Некои на крајот го нарекоа овој тренд „родителство со хеликоптер“.
Возрасните биле добронамерни во желбата да ги заштитат децата, според весникот, но тоа ги лишило децата од независноста што им е потребна за ментално здравје. И сега младите луѓе доживуваат високи нивоа на анксиозност, депресија и самоубиствени идеи.
Во 2021 година, Американската академија за педијатрија, Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија и Здружението на детска болница издадоа заедничка изјава до Белата куќа дека менталното здравје на децата и адолесцентите се прогласи за „национална вонредна состојба“.
Минатиот месец, Центрите за контрола и превенција на болести на САД објавија за резултатите од истражувањето од 2021 година кое покажа дека 57% од тинејџерките се чувствуваат постојано тажно или безнадежно. Тие бројки се двојно повеќе од бројот на тинејџерски момчиња кои доживуваат тага или безнадежност.
Премногу училишна работа е дел од овој пад на менталното здравје, според написот објавен на интернет неодамна во Journal of Pediatrics. Учебната година се зголеми во просек за пет недели помеѓу 1950 и 2010 година, а домашните задачи се вообичаени, дури и за малите деца.
Во меѓувреме, одморот во просек изнесувал само 26,9 минути на училишен ден во 2014 година, велат авторите.
Уште еден предизвик за менталното здравје на еден млад човек: интензивен притисок за постигнување на рана возраст, особено во семејствата од средната класа кои планираат факултет, рече Бјорклунд.
Имајќи можности за независна игра, самонасочени активности и можност да придонесат за нивните семејства им помага на децата да се чувствуваат доверливи, одговорни и способни, рече Бјорклунд.
„Играта е важна, а тоа е концептот во кој на некои луѓе им е тешко да поверуваат“, рече Бјорклунд.
Играта, по дефиниција, не е сериозна, рече тој. Сепак, научниците кои ја проучуваат играта веруваат дека таа „игра навистина важна улога во здравиот развој на децата, социјалниот развој, менталниот развој, емоционалниот развој. Предолго се зема здраво за готово“, рече Бјорклунд.
Од играта и независноста, децата добиваат чувство на автономија, чувство дека тоа што го прават прави разлика, рече Бјорклунд.
Исто така, им дава чувство на компетентност.
„На сите ни е подобро ако имаме чувство дека сме важни агенти во нашите животи, дека сме компетентни, барем за некои работи“, рече Бјорклунд.
Потребата од повеќе можности за неструктурирана игра е само едно од многуте различни прашања кои веројатно ќе влијаат на менталното здравје на децата, рече Џил Емануел, потпретседател за клиничка обука за Институтот за ум на децата во Њујорк. Емануеле не беше вклучен во овој коментар.
Емануел, исто така, направи разлика помеѓу времето за играње и трошењето на времето за одмор на екраните.
„Тоа е клучен дел од развојот на децата. Тие учат когнитивни вештини, социјални вештини, лингвистички вештини, физички вештини. Тие учат преземање ризик. Тие учат социјални вештини, како да комуницираат со другите деца, а исто така и саморегулација и управување. Тие учат Како да се биде креативен. Тие учат како да замислуваат“, рече Емануеле за времето за играње. „Тој независен начин на кој тие можат да го градат својот свет и да ги изградат сите овие вештини е многу важен“.
Во однос на преземањето ризик, Емануел ја користи метафората на учење на децата да возат велосипед, дека на крајот треба да ја тргнете раката од велосипедот и да ги оставите да возат или да паднат.
Според нејзините сопствени набљудувања, Емануеле рече: „родителите се многу помалку подготвени да ги пуштат рацете од велосипедот. А некои деца навистина не можат да паднат и да научат сами, да го имаат тоа искуство, да се справат со неуспехот“.
Можеби родителите треба да се научат да поттикнуваат поголема независност кај нивните деца и да одржуваат здрави граници додека дозволуваат одредена независност во играта, рече Емануеле.
Бјорклунд рече дека првиот чекор во обидот да се решат прашањата покренати во студијата е да се признае потребата.
Родителите би можеле да работат заедно со неколку други родители за да им дадат поголема независност на своите деца да одат заедно до продавница или дури и да играат во дворот на едното дете и да ги доведат возрасните во случај на итност, рече тој.
Родителите, исто така, би можеле да поднесат барање до училиштата да го вратат подолгиот одмор.
Меѓу видовите ризични игри што ги забележале авторите е искачувањето високо на дрво. Ова помага да се заштитат децата од развој на фобии, според извештајот, и ја намалува анксиозноста преку зајакнување на самодовербата во справувањето со итни случаи.
Тоа е прашање кое бара рамнотежа. Се разбира, родителите треба да не бидат неодговорни и да ги чуваат децата безбедни, рече Бјорклунд, истакнувајќи дека треба да го ублажат тоа со можности да им помогнат на децата да бидат независни.
„Ризикот е цена и корист. А кога преземаме ризици и успеваме, често има голема корист“, рече Бјорклунд. „Сакаме да ги ублажиме ризиците, се разбира, за нашите деца. Но, не сакаме да ги спречиме да се вклучат во тоа.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за менталното здравје на децата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview