Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Вајли
Гастректомија на ракав (SG), каде што се отстранува околу 80% од желудникот, е ефикасна за лекување на дебелината и нејзините компликации, но е поврзана со губење на коскената маса кај адолесцентите. Во една проспективна студија објавена во Журналот за истражување на коските и минералите, тестовите за сликање открија дека SG ја намалува силата и коскената минерална густина на лумбалниот ‘рбет кај адолесцентите и младите возрасни лица.
Во 12-месечната проспективна нерандомизирана студија, 29 адолесценти/млади возрасни лица со дебелина биле подложени на SG и 30 биле следени без операција. На почетокот и 12 месеци, на учесниците им беше извршена компјутерска томографија на лумбалниот ‘рбет за проценка на коските и магнетна резонанца на абдоменот и бутот за проценка на составот на телото.
Учесниците во групата SG изгубија во просек 34,3 кг (75,6 lbs) 12 месеци по операцијата, додека тежината беше непроменета кај контролите. Имаше значителни намалувања на абдоминалното масно ткиво и бутниот мускул во групата SG во споредба со контролните. Исто така, јачината на коските и коскената минерална густина се намалија во групата SG во споредба со контролните. Намалувањето на јачината на коските и минералната густина на коските беа поврзани со намалување на индексот на телесна маса, стомачното масно ткиво и мускулите.
„Операцијата за слабеење е многу ефикасна во лекувањето на дебелината и коморбидитетите поврзани со дебелината кај адолесцентите и младите со дебелина; сепак, може да предизвика губење на густината и силата на коските. Се надеваме дека нашата студија ќе ја подигне свеста за важноста на здравјето на коските по тежина хирургија за губење, така што лекарите можат да се погрижат децата да јадат здрава исхрана со доволно калциум и витамин Д и да се вклучат во активност за носење тежина за да создадат мускулна маса, што е добро за коските“, рече соодветната авторка, доктор Миријам А. Бредела. од Општата болница во Масачусетс.
Повеќе информации:
Биомеханички КТ за проценка на коските по гастректомија на ракав кај адолесценти со дебелина: проспективна надолжна студија, Журнал за истражување на коските и минералите (2023). DOI: 10.1002/jbmr.4784
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview