Итни случаи:  

Повикај доктор

Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), рутинските вакцини за градинките во САД паднале на 93% во текот на учебната 2021-2022 година. Тоа е втора година по ред стапките на рутинска вакцинација се намалуваат. Вакцините помагаат во спречување на потенцијално фатални или тешки болести, вклучувајќи дифтерија, сипаници, заушки, рубеола, полио, тетанус, голема кашлица (пертусис) и други. ЦДЦ вели дека има неколку причини за падот, вклучително и можноста дека дезинформациите за вакцините за COVID-19 можеби играле улога.
„Може да биде збунувачки ако сте родител и барате информации за рутински вакцини бидејќи има многу одлични информации на интернет. Но, има и многу дезинформации. И понекогаш може да биде тешко да се направи разлика помеѓу два“, вели д-р Нипуние Рајапаксе, лекар за детски инфективни болести од Детскиот центар на Клиниката Мајо.
Др.
„Една од специфичните вакцини за кои видовме пониски стапки е вакцината ММР, или вакцината против сипаници, заушки и рубеола“, вели д-р Рајапаксе. „Ова е клучна вакцина, особено компонентата за морбили, бидејќи знаеме дека штом ќе паднеме под 95% заштита кај нашата популација, ние сме изложени на најголем ризик да видиме поголеми епидемии на сипаници“.
ЦДЦ вели дека намалувањето на вакцината ММР остава околу 250.000 деца од градинките во САД потенцијално ранливи на инфекција со сипаници.
„Затоа е важно, особено кога децата влегуваат во училиште, да се осигураме дека се во тек со сите нивни вакцини. Многу деца заостанаа во последните неколку години со пандемијата COVID-19“, вели д-р Рајапаксе. .
Од година до денес, има два случаи на сипаници во САД, а во 2012 година ЦДЦ пријави 121 потврден случај на сипаници. Заедно со џебовите на епидемии на сипаници, понекогаш поврзани со патување во странство, д-р Рајапаксе вели дека пертусисот, или големата кашлица, е уште една загриженост.
„Гледаме и епидемии на голема кашлица. И двете се инфекции што може да се спречат со вакцини, особено меѓу возрасните групи кои се најранливи на овие инфекции. И, за среќа, иако тие не се многу чести, ние, за жал, гледаме епидемии што се случува во нашите заедници. Важно е да ги информираме луѓето за нивните вакцини за овие“, вели д-р Рајапаксе.
Малите сипаници се многу заразна вирусна инфекција која се шири кога заразеното лице кашла или кива. Вирусот може да живее до два часа во воздушен простор каде заразено лице кашла или кива. Симптомите на мали сипаници вклучуваат кашлица, течење на носот, воспалени очи, воспалено грло, треска и црвен осип на кожата со дамки. Исто така наречена рубеола, сипаниците може да бидат тешки, па дури и фатални за малите деца.
ЦДЦ препорачува сите деца да добијат две дози од вакцината против сипаници, заушки и рубеола (ММР), почнувајќи од првата доза на возраст од 12-15 месеци и втората доза на возраст од 4-6 години. Тинејџерите и возрасните кои не се сигурни дали се имуни треба да го контактираат својот тим за здравствена заштита.
Големата кашлица (пертусис) е многу заразна инфекција на респираторниот тракт означена со кашлица толку силна што ја задушува можноста за дишење. Доенчињата и малите деца се изложени на најголем ризик од компликации од голема кашлица и имаат поголема веројатност да имаат потреба од лекување во болница. Компликациите може да бидат опасни по живот за доенчиња помлади од 6 месеци.
Вакцинацијата за возрасни може да заштити и од голем број болести. Тие вклучуваат сезонски грип, пневмонија, тетанус, пертусис (магарешка кашлица), херпес зостер, хепатитис А и хепатитис Б.
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2023 година.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview