Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Peter Breadon, The Conversation
Денес, независната пратеничка и поранешна општ лекарка Софи Скампс ќе воведе предлог-закон во федералниот парламент со кој ќе се ограничат рекламите за нездрава храна наменети за деца.
Нацрт-законот ќе биде насочен кон рекламирање на нездрава храна што претходно ја дефинираа министрите за здравство на Австралија, вклучувајќи пијалоци засладени со шеќер, кондиторски производи и оброци за нездрава брза храна. Рекламирањето на оваа храна и пијалоци ќе биде забрането на телевизија, радио и стриминг услуги од 6 до 21:30 часот и целосно забрането на интернет и на социјалните мрежи. Предлогот нагласува еден од нашите најголеми здравствени предизвици и прави нешто околу тоа.
Уделот на возрасните Австралијци со прекумерна тежина или дебели е тројно зголемен од 1980 година. Денес, околу четвртина од австралиските деца се со прекумерна тежина или дебели. Последиците се сериозни. Дебелината го зголемува ризикот од низа болести, како што се дијабетес, рак и срцеви заболувања, предизвикувајќи ги децата да развијат хронични болести. Трошоците за здравствена заштита од дебелината изнесуваат милијарди долари секоја година, а да не ги спомнуваме сите години од животот живеени со болест и инвалидитет или изгубени до рана смрт.
Ова не е прв пат да се воведе забрана за рекламирање нездрава храна. Но, има повеќе причина од кога било тоа да се случи.
Нездравата исхрана е главната причина за епидемијата на дебелина во Австралија, а ограничувањето на рекламирањето за нездрава храна може да помогне да се подобри она што го јадеме.
Затоа експертите со години повикуваат на ограничување на рекламирањето. Австралиската Национална агенција за превентивно здравје ги препорача уште во 2009 година, а одамна ги препорачува и Светската здравствена организација. Тие се поткрепени со докази дека рекламирањето влијае на исхраната и преференциите на децата, предизвикувајќи желба и чувство на глад.
Дури и без овие докази, би било сигурна претпоставка дека рекламирањето за нездрава храна функционира. Во спротивно, компаниите не би трошеле пари за тоа, а тие секако трошат.
Една студија покажа дека австралиското рекламирање само на зашеќерени пијалоци чини речиси пет пати повеќе од владините кампањи кои промовираат здрава исхрана, физичка активност и превенција од дебелина. И компаниите внимателно дизајнираат реклами за да ги привлечат децата. Нивните стратегии вклучуваат промотивни ликови, подароци и игри и менување на рекламирањето на интернет за следење на променливите навики за гледање.
На повеќето родители не им треба никакво убедување за да знаат рекламни работи, бидејќи виделе помали деца како користат „пестер моќ“, а постарите деца го трошат својот џепарлак на нездрави опции. Тоа е веројатно една од причините зошто две третини од Австралијците поддржуваат забрани за рекламирање нездрава храна за време на детските часови.
Па зошто владите не постапија? Кога здравствените тела почнаа да бараат ограничувања за рекламирање пред речиси 15 години, индустријата веднаш излезе со сопствен план. Изготвени се изборни кодекси на однесување за „одговорно рекламирање и маркетинг на децата“. Но, постојат значителни дупки и празнини во овие кодови, кои се доброволни, тесни, нејасни и без последици.
Очекувано, саморегулацијата не го намали рекламирањето на нездрава храна кај децата. Додека земјите со задолжителни политики забележаа пад на потрошувачката на нездрава храна, таа се зголеми во земјите каде што индустријата ги поставува правилата.
Во меѓувреме, Австралија и нејзините деца останаа зад себе. Откако Квебек во Канада ја воведе првата забрана во 1980 година, повеќе од десетина земји ширум светот ја следеа, а повеќе планираат да го направат тоа. Предлозите за кои се расправа во нашиот парламент се моделирани според политиките усвоени во Обединетото Кралство во 2021 година.
Ова не е единствената област каде Австралија заостануваше кога станува збор за поставување разумни правила за храна. Ние не сме меѓу 43-те земји со правила за намалување на транс-масти, кои предизвикуваат кардиоваскуларни болести, или една од 85-те земји со данок на пијалоци засладени со шеќер, кои се поврзани со дијабетес.
Нашите политики за намалување на потрошувачката на сол и подобрување на етикетирањето на храната се послаби од оние во водечките земји.
Нездравата исхрана треба да се подобри, но едноставниот одговор за обвинување на поединецот е погрешен. Изборот на нездрава храна е обликуван од нешта како временскиот притисок, притисокот на трошоците за живот, достапноста на свежа храна и маркетингот со кој се постојано бомбардирани возрасните и децата.
Затоа владите треба да прават здрави избори поевтини, поудобни и попривлечни, за да можат да се натпреваруваат со нездрави опции. Отстранувањето на рекламите наменети за деца од равенката би било добар прв чекор.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview