Итни случаи:  

Повикај доктор

Со недостаток на лекови за болка и треска кај децата, многу родители гледаат на нивните шишиња со ацетаминофен за возрасни со око да ја намалат дозата за нивните деца. Брендон Дион, вонреден клинички професор на Фармацевтскиот факултет во Нортистон, повикува на претпазливост.
Ацетаминофен во таблети за возрасни е истата активна состојка во течните капки ацетаминофен и таблетите за џвакање за деца, вели тој. Но, за разлика од дозите за возрасни, педијатриските дози се засноваат на возраста и тежината, вели Дион.
„За возрасни, имате фиксни дози“, вели Дион. Минималната доза на ацетаминофен за возрасни е таблета со редовна јачина од 325 милиграми на секои три до четири часа, вели тој. Максималната доза за тој временски период е 500 милиграми.
Споредете го тоа со скалата за дозирање за деца објавена од компанијата што го произведува Tylenol, бренд за ацетаминофен.
Tylenol на својата веб-страница вели дека дозата за дете на возраст од 9 до 10 години кое тежи помеѓу 60 и 71 фунти е 400 милиграми.
За дете од 4 до 5 години со тежина од 36 до 47 килограми, максималната единечна доза паѓа на 240 милиграми.
„Би било тешко да се направат некои од тие дози со формулации за возрасни“, вели Дион, додавајќи дека е важно да се добие точното мерење.
Tylenol предупредува на својата веб-страница да не се намалуваат дозите за возрасни за деца.
Но, толку многу родители го прават токму тоа што една организација за контрола на отрови во Канада, која почна да се соочува со недостиг на педијатриски ацетаминофен пред Соединетите Држави, објави водич за дозирање за конверзија за родителите.
Водичот на Центарот за отрови во Онтарио за алтернативи на течните лекови за болка за доенчиња и деца наведува конверзија на дози и за ацетаминофен, врз основа на таблета од 325 милиграми и за ибупрофен врз основа на таблета од 200 милиграми.
Ибупрофен е средство за намалување на болката и треската, кое исто така е антиинфламаторно, вели Дион.
За дете со тежина од 12,1 до 17,6 килограми, што според Tylenol е во корелација со дете на возраст од 4 до 11 месеци, ќе добие една четвртина од таблета ацетаминофен од 325 милиграми, според водичот за центарот за отрови.
Дете со тежина од 16,5 до 23,8 килограми би добило една третина, а млад човек од 23,9 до 35,7 килограми би добил половина.
Центарот за контрола на отрови во Онтарио, кој исто така воспостави максимални дози дневно, вели дека децата со тежина помеѓу 11 и 22 килограми треба да земаат само четвртина од таблета ибупрофен од 200 милиграми.
Секачот за таблети може да им помогне на родителите правилно да ја исечат таблетата.
Но, Дион вели дека тоа е особено предизвик со ибупрофен бидејќи таблетите се толку мали.
Постои и прашање да се натераат децата да земаат лекови, вели тој.
„Ќе треба да се обидете да го здробите и да го скриете во некоја храна. Не е толку лесно како да им дадете течна формулација или таблета за џвакање“, вели Дион.
Центарот за контрола на отрови во Онтарио ги советува родителите да се јават кај својот фармацевт за совет за дробење и сервирање на ацетаминофен или ибупрофен, но во меѓувреме социјалните мрежи на родителите се полни со совети и опомени.
Акутен недостиг на орален амоксицилин
Исто така, според ФДА, постои акутен недостиг на орален амоксицилин. Родителите на деца со ушни и респираторни инфекции велат дека им е препишана половина од количината на течниот лек поради ограничените резерви.
На родителите им се советува да „проверат подоцна“ и да земат генерички алтернативи доколку се достапни, според ABC News.
Новинската служба вели дека наместо да користат автоматизирани е-скрипти кои испраќаат рецепти директно од лекарските канцеларии до одредени аптеки, родителите треба да размислат да побараат писмени рецепти во случај да треба да проверат неколку различни аптеки.
„Можете да побарате рецепт за хартија“, вели Дион.
Друга можна алтернатива е користење на аптека за мешање, вели Дион.
Аптеките се комбинираат дома за да ги задоволат специфичните потреби на пациентите и може да бидат достапни за правење педијатриски верзии на амоксицилин, на пример, вели тој.
Дион вели дека луѓето можат да бараат аптеки за мешање во нивната област во Find A Compounder и Find a Provider.
Недостигот на педијатриски лекови е поттикнат од „трипледемијата“ на педијатриски РСВ, грип и СОВИД-19, велат здравствените експерти.
Навистина проблем со синџирот на снабдување
Но, навистина нема оправдување за проблемот, кој е проблем со синџирот на снабдување, вели Нада Сандерс, угледна професорка на Бизнис школата D’Amore-McKim во Northeastern.
Како што се приближува зимата со поголема можност за болест, „Би сакал да видам повеќе уверувања од гледна точка на синџирот на снабдување во однос на тоа како изгледа синџирот на снабдување“, вели Сандерс.
„Фактот дека гледаме недостиг е дефинитивно алармантен“, вели Нил Маниар, директор на магистерската програма за јавно здравје во Нортистон.
Ацетаминофен и амоксицилин „се навистина важни лекови“, вели Маниар. „Тие се навистина важни алатки кои помагаат во управувањето со болеста и лекувањето на болеста“.
Дион вели дека иако амоксицилин игра витална улога во борбата против бактериските инфекции, тој додава: „Премногу често се препишува за вирусни инфекции, што може да има несакани последици. Родителите можат да го прашаат педијатарот на своето дете дали антибиотикот е апсолутно неопходен“.
Тој вели дека што и да прават родителите, не треба да трупаат педијатриски лекови. Тоа само ќе им отежне на децата кои се болни да ги добијат, вели Дион.
„Обидете се да го купите само она што мислите дека ќе ви треба за кратко време во иднина“, вели тој.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview