Итни случаи:  

Повикај доктор

Во моментов низ Австралија се случуваат годишни подземни феномени: парови кои решиле да се разделат, но се облекуваат со среќно лице за да го изведат последниот Божиќ како недопрено семејство. Јануари е познат од страна на адвокатите на семејните судови како „месец на развод“ токму поради оваа причина. Во споредба со 2020 година, минатата година е забележан пораст од речиси 14% на разводите доделени во Австралија. Речиси половина од тие парови имале деца на возраст под 18 години.
Дел од ова зголемување се должи на промените во времето на судска постапка. Но, некои од нив веројатно се должат и на засиленото време заедничко во заклучување што ги влошува тешкотиите во врската (разводи од СОВИД).
Овие бројки дополнително се прошируваат од истополовите парови на кои им беше доделено право да се венчаат во 2017 година, а кои сега исто така почнуваат да се провлекуваат низ системот за развод.
Разделбата има важни влијанија врз децата. Има поголем број на проблеми со менталното здравје забележани кај децата од еднородител, мачело или мешано семејство во споредба со оние што живеат во нивното првобитно семејство.
Исто така, постои добро воспоставена врска помеѓу високите нивоа на родителски конфликт по разделбата и неприлагодувањето во детството.
Студиите сугерираат дека врската помеѓу родителите по разделбата силно влијае на развојот на детските проблеми. Со непријателски, неангажирани или неконструктивни конфликтни однесувања особено поврзани со неприлагодливи однесувања во детството.
Значи, што можат родителите да направат за најдобро да ги подготват своите деца и да избегнат да паднат во истите стари меѓучовечки конфликти што ги навеле да се разделат на прво место?
1. Кажете им заедно
Прво, кажете им на вашите деца што се случува како обединет фронт. Седнете ги во тивко време, без одвлекување на вниманието (ТВ, уреди), каде што ќе имаат доволно време да ги обработат информациите и да поставуваат прашања (не затоа што брзате да одите на состанок).
2. Чувајте ги аргументите на возрасните надвор од неа
Чувајте ги вашите лични / возрасни аргументи надвор од масата. Дури и ако имало неверство, зависност, силни чувства на предавство или вина, тоа не е товар на вашите деца.
Еден исклучок може да биде ако имате постари тинејџери кои можеби сами сфатиле што се случува. Во тој случај чесноста е најдобрата политика – ако се постари, попаметни и имаат половично смислено, подгответе се за непријатно печење на скара.
3. Подгответе се за низа реакции
Како што некои деца се заслепени од веста за претстојната разделба на нивните родители, некои родители се подеднакво шокирани од реакцијата на нивните деца.
Тие може да изгледаат прилично амбивалентно, или веднаш да станат вознемирени, па дури и лути. Можеби од самиот почеток ќе застанат на страната на едниот родител или ќе ве молат и двајцата да го решите тоа. Речиси е невозможно да се предвиди како децата ќе реагираат во овие сценарија.
Држете се на високо ниво, уверете ги дека ништо од ова не е нивна вина и дека се сакани и грижа за нив. Немојте да бидете во искушение да се „одбраните“ себеси или да го торбате другиот родител во емотивен и напнат момент.
4. Фокусирајте се на практичното
Повеќето деца – од млади до тинејџери – ќе сакаат да знаат како тоа ќе влијае на нив. Каде ќе живеат, ќе одат на училиште, дали уште можат да играат фути? Погрижете се вие ​​и вашиот партнер да имате барем некоја идеја за договорен план за родителство.
Посредувањето преку Relationships Australia може да помогне во овој аспект за оние кои се борат да постигнат договор.
5. Дозволете им на другите да знаат
Веројатно е добра идеја да ги предупредите вашите блиски и доверливи членови на семејството пред да им кажете на децата. Тие можат да помогнат да се обезбеди поддршка за вознемирените деца и пријателско уво за вашите сопствени тешкотии. Вашите родители/браќа и сестри, па дури и тетките/чичковците може да ве познаваат вас и вашите деца поединечно доволно добро за да приспособат и корисна поддршка.
Ако имате добар однос со училиштето на вашето дете, известете ги нивните наставници што се случува – тие можат да внимаваат на какви било очигледни тешкотии при приспособувањето и да ги упатат децата на училишна поддршка доколку е потребно.
6. Зборувајте за тоа
Запомнете дека ова нема да биде еднократна дискусија. Децата веројатно ќе ви се вратат со повеќе прашања и барања додека вашиот нов живот се обликува.
Исто така, вреди да се запамети дека како што стареат, децата може да ги „повторно обработуваат“ настаните поинаку, со нивниот нов, подобрен, постар мозок. Прашањата што не им се појавиле на четири години може одеднаш да се појават на 14 години („Зошто замина?“ „Дали се обидовте да се советувате?“).
7. Држете се до тоа
Најдобро е да се стремите кон нова врска заедно како пријателски сородителите. Негативниот разговор за другиот родител ефикасно критикува 50% од ДНК на вашето дете – тие нема да ви се заблагодарат за тоа на долг рок.
Веројатно ќе се појават несогласувања околу родителските планови и работи како каде да го поминете Божиќ. Имајте план за да ги држите тешките дискусии подалеку од слушањето на младите и не плашете се да користите посредник ако наидете на препрека.
Паровите не влегуваат во романтично партнерство очекувајќи тоа да се распадне, но приближно една третина од австралиските бракови ќе завршат со развод и речиси половина од тие не-спојки ќе вклучуваат малолетни деца.
Иако можеби сте се оддалечиле еден од друг, вашиот капацитет добро да соработувате ќе има огромно влијание врз тоа како вашето дете се прилагодува на новата семејна структура. Заштитувањето од непотребни штети е достоен приоритет уште од почетокот.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview