Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Без разлика дали вашето дете посетува училиште во текот на целата година или во традиционален календар, родителите можат да преземат чекори за да го направат повторното влегување во училницата поздраво за децата со астма.
Астмата предизвикува околу 13,8 милиони пропуштени училишни денови секоја година, според Здружението за респираторно здравје. Тоа е повеќе од која било друга хронична болест.
Да се ​​има при рака инхалатор на училиште е важен чекор за децата со астма.
Ако вашето дете има чести симптоми на астма, посетете лекар што е можно поскоро, препорачува Здружението за респираторно здравје. Погрижете се вашето дете да има пишан акционен план за астма што можете да го споделите со училишната медицинска сестра.
Помогнете му на вашето дете да практикува земање лекови за астма. Погрижете се вашето дете да разбере колку е важно да го држите лекот постојано во близина.
Јавете се или посетете го училиштето или областа за да ги пополните потребните формулари за согласност за вашето дете да може да носи инхалатор на училиште. Зачувајте ја етикетата на рецепт од лекот за астма на вашето дете за да го обезбедите со формуларот.
Чувајте дополнителен инхалатор за брзо олеснување каде што е потребно, без разлика дали сте дома или на училиште.
Разговарајте со наставниците за да бидете сигурни дека тие ги разбираат „предизвикувачите на астмата“ на вашето дете, ги препознаваат симптомите на астма и знаат што да прават ако се појават симптоми, препорачува здружението.
Миењето раце и покривањето на устата додека кашлате е важно за да се спречат вирусите на обичната настинка и грип кои можат да ги влошат симптомите на астма, затоа бидете сигурни дека вашето дете знае за ова.
Погрижете се да му дадете на вашето дете годишно вакцинација против грип за да му помогнете да остане побезбедно од овие вирусни инфекции на горните дишни патишта.
Не прескокнувајте дози на долгорочни контролни лекови. Недостатокот на лекови може да доведе до зголемени симптоми.
Здружението за респираторно здравје нуди програма „Борба се против астмата сега“ која може да биде корисна во училиштата. Можете да ги прашате администраторите на вашето училиште дали го имаат на одборот или да го предложат.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за управување со астмата во училиштата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview