Итни случаи:  

Повикај доктор

Бидејќи топлината може да влијае на структурата и имунореактивноста на кикиритките, истражувачите неодамна тестираа дали терапијата со секвенцијални дози варени кикиритки проследени со печени кикирики може да им помогне на децата да ги надминат алергиите на кикиритки. Нивната отворена ознака, фаза 2, клиничко испитување со една рака, која е објавена во Clinical & Experimental Allergy, даде ветувачки резултати. За испитувањето, 70 деца на возраст од 6 до 18 години со алергии на кикирики добија 12-часовни варени кикиритки 12 недели, 2-часовни варени кикирики 20 недели и печени кикиритки 20 недели, до целна доза на одржување од 12 печени кикирики. дневно.
Педесет и шест од 70 (80%) учесници станаа десензибилни на кикирики. Несакани настани поврзани со третманот беа пријавени кај 43 (61%) учесници, од кои 3 се откажаа од испитувањето.
„Оралната имунотерапија со варени, проследени со печени кикиритки претставува прагматичен пристап кој се чини ефикасен во поттикнувањето десензибилизација и е поврзан со поволен безбедносен профил“, напишаа авторите.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview