Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
Лесно им е на децата да се вовлечат во Инстаграм, Снепчет или ТикТок, а водечката група на психолози од САД предупредува дека претходно им е потребна обука за описменување на социјалните мрежи.
Американското психолошко здружение во вторникот издаде 10 препораки засновани на наука за користење на социјалните медиуми кај тинејџерите и пред тинејџерите, што е прв пат да го стори тоа. АПА ја споредува обуката во социјалните медиуми со добивањето возачка дозвола. Тинејџерите не можат едноставно да излезат на пат без да ги научат правилата. Постојат одредени психолошки компетенции што децата треба да ги имаат пред да ги користат социјалните мрежи. Тие се прилагодени на силните страни и нивото на зрелост што го поседуваат поединечните деца, се истакнува во извештајот.
„Знаеме дека има некои придобивки особено за оние од недоволно застапените групи. Има вистински извор на социјална поддршка и помагање да се најдат други со слични идентитети или интереси што социјалните мрежи можат да ги понудат“, рече Мичел Принштајн, главен научен директор на АПА. Ден на здравје. „И ние не би сакале тоа да им го одземеме на младоста со боја или младоста со родови и сексуални идентитети што можеби не одговараат на нивните семејства или на повеќето луѓе во нивното училиште и заедници“.
Насоките беа составени од група експерти за различни видови на детско ментално здравје, почнувајќи од клинички детски психолози до училишни психолози.
„Мислам дека тие направија навистина добра работа во нагласувањето и на тоа како да се користи добро и придобивките, а потоа ги истакнаа и ризиците“, Ариана Хоет, извршен клинички директор за детската организација за ментално здравје On Our Sleeves со седиште во Колумбус, Охајо. , изјави за HealthDay. Таа не била вклучена во извештајот.
„Во однос на светот на здравствената заштита во кој сум дел, тоа е потсетник дека исто како што проверуваме за работи како депресија и анксиозност, треба да ги прашуваме децата за нивната употреба на социјалните мрежи и влијанието. Дали трошите на тоа? Како се чувствувате откако ќе го користите? Дали тоа влијае на вашиот сон?”
Износот на истражувачки долари посветени на детското ментално здравје е мал во споредба со инвестициите во други области на науката, рече Принштајн. „Едноставно е време тоа да се промени. Потребна ни е месечева слика за менталното здравје, на ист начин како што [претседателот] Бајден зборува за месечината од рак“, додаде тој.
Повеќе информации:
Здравствени совети за користење на социјалните медиуми во адолесценцијата

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview