Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Диетите со ниски јаглехидрати може да се бесни, но тие не се за деца со дијабетес, според Американската академија за педијатрија (ААП).
Во новиот извештај, ААП вели дека диетите со малку јаглени хидрати не може да се препорачаат за деца или тинејџери со дијабетес тип 1 или тип 2. Тоа е затоа што има малку докази дека тие се корисни, но постои загриженост за ограничување на исхраната на децата до тој степен.
Наместо тоа, ААП ги охрабрува семејствата да се фокусираат на отфрлање на „лошите“ јаглехидрати: слатки пијалоци, слатки и друга преработена храна со ниска содржина на хранливи материи. Исто толку важно, децата треба да добиваат доволно здрави јаглехидрати, вклучувајќи зеленчук, грав и житарки богати со влакна.
„Кето“ диетата и сличните, популарни меѓу возрасните, може да постават многу строги ограничувања на јаглехидратите, со плафон до 20 грама дневно – што е еквивалентно на половина шолја бел ориз.
Голема загриженост е што диетите со ниски јаглехидрати ќе ги скратат децата на хранливи материи за време на критичните периоди на развој, рече Ејми Рид, педијатриска диететичарка од Медицинскиот центар на детската болница во Синсинати.
Рид, која не беше вклучена во извештајот на ААП, рече дека се согласува со неговите препораки.
„Фокусот треба да биде на здравата исхрана, наместо на ограничувањата“, рече Рид, која е и портпаролка на Академијата за исхрана и диететика.
Дијабетесот постои во различни форми: Дијабетесот тип 1 настанува од напад на имунолошкиот систем врз клетките на панкреасот кои произведуваат инсулин, хормон кој го регулира шеќерот во крвта. Кај дијабетес тип 2, кој често се поврзува со дебелина, телото ја губи способноста правилно да го користи инсулинот.
Како резултат на тоа, нивото на шеќер во крвта се зголемува. Децата со тип 1 треба да земаат дневни инсулински инјекции или да носат инсулинска пумпа. Оние со тип 2 може да имаат потреба од лекови или помош при губење на тежината. Во секој случај, вниманието на исхраната е клучно.
Некои лекари препорачуваат диети со ниски јаглехидрати за возрасни со дијабетес, додека многу популарни диети – и познати личности – препорачуваат намалување на јаглени хидрати за губење на тежината.
Така, некои родители можеби ќе бидат заинтересирани да користат ниски јаглени хидрати за да се справат со дијабетесот на нивните деца, рече д-р Тамара Ханон, еден од авторите на извештајот на ААП.
„Но, тоа не мора да биде екстремно, само треба да биде разумно“, вели Ханон, педијатриски ендокринолог во Рајли Детско здравје во Индијанаполис. „Каде и да можете, намалете ја слатката храна“.
Елиминирањето на пијалоците засладени со шеќер, вклучително и сокови, е одличен начин за почеток, рече Ханон.
„Може да биде тешко за семејствата да се хранат добро со буџет“, истакна таа. „Но, исклучувањето на засладените пијалоци не чини ништо“.
Ниту, пак, доаѓа со потенцијалните ризици од диетите со ниски јаглехидрати за децата. Според ААП, тие вклучуваат недостатоци на хранливи материи, застој во растот или развој на коските и заглавување на децата во „културата на исхрана“ што може да доведе до незадоволство од телото и нарушувања во исхраната.
Меѓутоа, ако родителите сакаат да пробаат диета со ниски јаглени хидрати за управување со дијабетесот на нивното дете, ААП ги повикува да работат со нивните даватели на здравствени услуги. Групата препорачува дополнително следење на растот на децата, здравјето на коските, нутритивниот статус и многу повеќе.
Сепак, не сите семејства во САД имаат пристап до таква нега „златен стандард“, рече Ханон, особено во делови од земјата каде што специјалисти се во недостиг.
Општо земено, AAP препорачува децата со дијабетес или „преддијабетес“ – абнормални нивоа на шеќер во крвта што може да му претходат на дијабетес тип 2 – да ги следат истите упатства за исхрана што се во сила за сите деца на возраст од 4 до 18 години:
Рид истакна дека типичното американско дете не добива доволно влакна и дека диетата со малку јаглехидрати би го направила тоа уште полошо.
Влакната, рече таа, може да бидат корисни во управувањето со нивото на шеќер во крвта, бидејќи го забавуваат варењето.
За семејствата со буџет, Рид истакна дека замрзнатиот или конзервиран зеленчук не само што е добар, туку во некои случаи може да биде дури и повеќе со хранливи материи од нивните свежи колеги. Исто така, постојат начини погодни за децата да се вклопат во повеќе здрави јаглехидрати, рече таа – како правење тако со месо, грав и зеленчук.
Но, исхраната на децата не е одговорност само на родителите, нагласи Ханон. Американското општество, рече таа, ги прави лесни нутриционистички сомнителните избори, а здравите потешки – особено за семејствата со пониски приходи.
Еден начин на кој педијатрите можат да помогнат, вели ААП, е охрабрување на семејствата кои се квалификуваат за федерална помош за исхрана да се запишат.
Извештајот беше објавен на интернет на 18 септември во списанието Педијатрија на ААП.
Повеќе информации:
Ана Нејман и други, Диети со ниски јаглени хидрати кај деца и адолесценти со или изложени на ризик за дијабетес, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2023-063755

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview