Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго
Грешките во поставувањето на детските седишта се вообичаени, дури и кај седиштата кои имаат оцена со пет ѕвезди за лесно користење, според студијата објавена во списанието Traffic Injury Prevention. Студијата покажа дека иако системот за оценување е соодветен показател за леснотијата на користење, со помалку откриени грешки кога родителите поставуваат седишта кои имаат повисоки оценки, потребни се повеќе напори за да се обезбеди оптимална безбедност за младите патници.
Системите за врзување деца (CRS) го намалуваат ризикот од повреди поврзани со судир за 50%-85%, но грешките при употреба ги поткопуваат нивните придобивки. Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) го создаде системот за оценување за леснотијата на користење (EOU) за да им помогне на потрошувачите да ги водат и да ги поттикнат производителите да ги подобрат своите производи. Системот за оценување на EOU доделува една до пет ѕвезди на четири карактеристики на CRS и севкупно.
Техничари за безбедност на патници за деца кои работат во заедницата и со производители на автомобилски седишта се достапни за да одговорат на прашања во врска со инсталирањето и користењето на автомобилските седишта. Веб-страницата на NHTSA обезбедува директориум со ресурси по поштенски код за да им помогне на родителите да се поврзат со локален овластен техничар за безбедност на патници за деца, кој може да провери дали седиштето е правилно инсталирано или да обезбеди помош за инсталирање и користење на соодветно седиште за автомобил.
„Новите родители често добиваат обука за инсталирање на автомобилско седиште пред да се роди бебето. Сепак, би било корисно за нив да ги искористат достапните ресурси и по раѓањето на детето, особено за време на преминот од носач за новороденче на седиште за во автомобил свртено назад, а потоа повторно кога се префрлаат на седиштето за да се погледне напред“, рече водечкиот автор Мишел Мејси, доктор на науки во Emphysiergencys, MS главниот град на Чикаго и вонреден професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на северозападниот универзитет.
Д-р.
Една од најчестите грешки што беше пронајдена околу 50% од времето, дури и кај седиштата за автомобили оценети со 5 ѕвезди, вклучуваше горното врзување на автомобилските седишта свртени напред. Горниот спој е ремен на горниот дел од седиштето што треба да се закачи на точката на прицврстување на возилото. Често родителите или не го закачуваат ременот или го закачуваат на погрешно место.
„Генерално, резултатите од нашето истражување покажуваат дека родителите можат да се потпрат на системот за оценување на автомобилските седишта при изборот на соодветно седиште за своето дете“, рече д-р Мејси. „Тие само треба да бидат свесни дека грешките при инсталацијата и употребата сè уште може да се појават дури и со најдобро оценетите седишта за автомобили. Ги охрабруваме родителите да добијат помош од овластен техничар за да се осигура безбедноста на нивното дете на патот“.
Повеќе информации:
Мишел Ел. DOI: 10.1080/15389588.2023.2233647
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview