Итни случаи:  

Повикај доктор

Пријател или роднина да има бебе е возбудлив момент. Можеби ќе сакате да ја посетите за да му честитате и да го запознаете најновиот член на вашето семејство или социјална група. Но, може да биде тешко да знаете што да правите или што се очекува, особено ако не сте поминале многу време со бебиња, или тоа е вашето прво искуство на средба и држење на новороденче. Еве неколку работи што треба да ги знаете за да бидете одличен гостин.
Бебињата имаат незрел имунолошки систем и тешко се борат со бактериите и вирусите. Навистина е важно темелно да ги миете рацете со сапун и вода пред да ги допрете или држите.
Уште повеќе, некои вируси кои се релативно безопасни за нас може да предизвикаат позначајни проблеми кај бебињата. Вирусот на херпес може да се пренесе на бебето ако го бакнете кога имате настинка, а тоа може да биде многу сериозно за новороденчињата.
Чадот од цигарите е штетен за бебињата и децата. Дишењето пасивно пушење го зголемува ризикот од развој на астма и инфекции на градниот кош и увото. Исто така, го зголемува ризикот од синдром на ненадејна смрт на доенчиња (SIDS).
Тоа значи дека не смеете да пушите покрај бебиња. Почекајте најмалку 30 минути по пушењето пред да го фатите бебето во раце – и прво измијте ги рацете. Чадот од цигарите останува и на облеката, затоа размислете за промена на облеката по пушењето и пред посетата.
Бебињата немаат целосно развиени мускули на вратот и имаат релативно тешка глава, па ако сте доволно среќни да го подигнете бебето или да го гушкате, навистина е важно постојано да ја поддржувате главата. Ако претходно не сте држеле бебе, можете да побарате од родителот да го стави во вашите раце додека вие удобно седите, што ќе го направи тоа помалку вознемирено искуство за вас и за бебето.
Новите родители можеби нема да ценат што го допирате нивното новороденче без претходно да го прашате. Ако бебето спие, а родителите се уморни од грижата за бебето преку ноќ, тие дефинитивно нема да ценат што го будите со допирање или подигање.
Контактот со родителите е важен за развојот на новороденчето. Иако е примамливо да се има многу гушкање со новороденчето на пријател или роднина, запомнете дека држењето од нивните родители им помага да се поврзат со нив. Познатите мириси и звуци го смируваат новороденчето и му помагаат да се чувствува безбедно и сигурно. Родителите исто така треба да можат да го набљудуваат своето бебе за да видат дали сакаат да се хранат.
Ако дојат, мајката на бебето можеби ќе сака да понуди храна. Освен што обезбедува исхрана за бебето, доењето има многу придобивки и за мајката и за детето. Ако мајката сака да дои, можете да им помогнете да се чувствуваат удобно со тоа што ќе прашате дали се среќни што останувате, ќе им понудите да испиете – доењето ве прави жедни – а потоа да продолжите со разговорот без да зјапате.
Кога се грижат за своето бебе, новите родители може да заборават да се грижат за себе. Тие најверојатно ќе бидат уморни, како од процесот на раѓање, така и од хранење на новороденчето преку ноќ. Тие можат да бидат вознемирени или во болка. Фокусирајте се на родителите (и на сите постари деца), пред да го свртите вниманието на бебето. Понудете се да помогнете во малите задачи, како што е подготовката на чајот, или – ако сте особено блиски – поголемите, како што е закачувањето на миењето.
Дозволете новите родители да го водат патот во какви било дискусии за трудот и раѓањето. Можеби сте навистина заинтересирани да слушнете за тоа – но тие можеби не сакаат да зборуваат за тоа, особено ако тоа не е искуството на кое се надевале или очекувале. Ако сакаат да зборуваат за тие работи, ќе го направат.
Новите родители често добиваат прашања за тоа колку добро спие нивното бебе – но бебињата што се будат ноќе е нормално. Бебето што спие цела ноќ не е „добро бебе“, исто како што не е „лошо“ и она што често се буди. Сепак, родителите понекогаш се прашуваат „дали се добро бебе?
Бебињата не избираат да бидат добри или лоши, а прашањата како ова може да предизвикаат чувство на фрустрација кон нив. Наместо тоа, фокусирањето на родителите може да биде најдобриот начин напред. Започнете со прашања како што се: “Како се чувствуваш?” Кажете им на родителите колку сте задоволни или горди за нив.
Новопечените родители често добро се подготвувале и можеби веќе добиле подароци од бебиња. Иако е примамливо да купувате ситна облека, можеби ќе ви биде покорисно да подарите ваучери за подароци за да можат родителите да го добијат она што навистина им треба кога им е потребно. Може да размислите и да земете убав ручек или ужина со вас за да им помогнете. На новороденчињата не им треба многу друго освен љубов, грижа, топлина и храна, па иако тие можат да прераснат во играчки, можеби е подобро да се остават подоцна, па дури и на нивниот прв роденден.
Првите 12 недели по раѓањето на бебето сега често се нарекуваат четврти триместар (деветте месеци од бременоста се поделени на три тримесечја). Овој пат, и времето надвор од тоа за некои родители, може да се чувствуваат навистина предизвикувачки и огромно. Ве молиме известете ги пријателите дека сте достапни за континуирана поддршка доколку им е потребна.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview