Итни случаи:  

Повикај доктор

Готвењето со гас во затворен простор е поврзано со 12,7 отсто од сите случаи на детска астма во Соединетите држави, покажа новото истражување, споредувајќи го неговото влијание врз здравјето со ефектот на пасивно пушење. Истражувањето поттикна повици, вклучително и од американскиот министер за енергија Џенифер Гранхолм, за повеќе Американци да користат електрични и индукциски шпорети, како и критики од лобито за гас.
Околу 35 отсто од американските кујни имаат шпорет на гас, за кои претходните истражувања покажаа дека имаат повисоки нивоа на азот диоксид, што пак е поврзано со повисоки стапки на астма.
Еколошката тинк-тенк институт Rocky Mountain (RMI) ја предводеше рецензираната студија, која беше објавена минатиот месец во Меѓународниот весник за истражување на животната средина и јавно здравје.
Водечкиот автор на студијата Талор Груенвалд, научник за податоци во групата за застапување на електрификацијата Rewiring America, рече дека наодите сугерираат дека околу 650.000 деца во САД „боледуваат од астма, кои би можеле инаку да не биле изложени на шпорети на гас“.
Укажувајќи на споредлив ризик од астма од пасивното пушење, тој изјави за АФП дека „користењето шпорет на гас е слично како да имаш пушач кој живее во твојот дом“.
Студијата го користела истиот метод како и истражувањето од 2018 година, кое припишувало 12,3 проценти од детската астма во Австралија на шпорети на гас.
Користеше мета-анализа од 2013 година на 41 претходна студија за да го одреди ризикот од астма кај децата во домовите со гас, и ги комбинираше тие информации со податоците од пописот од 2019 година од девет американски држави.
Расте повици за акција
Американската асоцијација за гас, лоби група, ја критикуваше студијата како „математичка вежба заснована на застапување која не додава никаква нова наука“.
Групата во соопштението рече дека „авторите на студијата не спровеле никакви мерења или тестови врз основа на реалната употреба на апаратот, стапките на емисии или изложеноста“.
Груенвалд ја отфрли изјавата на лобито како „одговор на котел“ што не укажува на никакво истражување што би можело да ги оспори нивните наоди.
Студијата доаѓа во време на зголемени повици во САД за акција за опасностите од готвењето на гас.
„Можеме и мораме да го поправиме ова“, твитна секретарот за енергетика Гранхолм како одговор на студијата.
Таа додаде дека џиновскиот закон за намалување на инфлацијата на претседателот Џо Бајден „ќе им даде на Американците поголем пристап до електричните и индукциски плочи за готвење“.
Минатиот месец комесар од американската Комисија за безбедност на потрошувачки производи рече дека неговата агенција ќе издаде формално барање за информации од јавноста за опасностите од готвењето на гас.
Комесарот, Ричард Трумка Џуниор, во видео рече дека „треба да ја имаме на ум можноста за забрана“.
Дваесет демократски сенатори, вклучувајќи ги Елизабет Ворен и Берни Сандерс, исто така потпишаа писмо минатиот месец во кое ја повикаа агенцијата да преземе акција по ова прашање.
Астмата е најчеста хронична болест кај децата, која погодува околу 262 милиони луѓе на глобално ниво и предизвикува 455.000 смртни случаи во 2019 година, според Светската здравствена организација.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview