Итни случаи:  

Повикај доктор

Ново алармантно истражување покажува дека американските тинејџерки доживуваат рекордно високо ниво на насилство, тага и ризик од самоубиства. Училиштата може да бидат одговорот за подобрување на она што се случува со младите луѓе, се вели во извештајот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести.
Околу 3 од 5 девојчиња – 57% – рекоа дека се чувствуваат постојано тажно или безнадежно во 2021 година. Тоа е зголемено за 60%, објави ЦДЦ, а тие бројки се двојно повеќе од бројот на момчиња тинејџери кои доживуваат тага или безнадежност.
Девојчињата поминаа полошо од момчињата во речиси сите мерки, иако сите тинејџери пријавија зголемени предизвици за менталното здравје, искуства на насилство и самоубиствени мисли и однесувања.
ЛГБТК тинејџерите, исто така, продолжија да доживуваат екстремно високи нивоа на насилство и загриженост за менталното здравје.
„Средно училиште треба да биде време за трауми, а не за трауми. Овие податоци покажуваат дека на нашите деца им треба многу поголема поддршка за да се справат, да се надеваат и да напредуваат“, рече д-р Дебра Хури, главен медицински директор на ЦДЦ и заменик-директор за програма и наука.
„Докажаните училишни програми за превенција може да им понудат на тинејџерите витален спас во овие растечки бранови на траума“, рече таа во соопштението на агенцијата.
Според Истражувањето за ризично однесување на младите (YRBS), 30% од тинејџерките сериозно размислувале за обид за самоубиство. Околу 18% доживеале сексуално насилство во изминатата година, што е за 20% повеќе од 2017 година, кога ЦДЦ започна да ја следи оваа мерка.
Околу 14% некогаш биле принудени на секс, што е за 27% повеќе од 2019 година.
Во меѓувреме, околу 52% од ЛГБТК студентите неодамна доживеале лошо ментално здравје, а 22% се обиделе да се самоубијат во изминатата година.
Но, во училиштата, безбедни и доверливи возрасни лица, вклучувајќи ментори, обучени наставници и персонал, би можеле да помогнат да се поттикне поврзаноста на тинејџерите.
Училиштата исто така може да ги опремат тинејџерите со вештини кои вклучуваат разбирање и обезбедување вистинска сексуална согласност, управување со емоции и барање за она што им треба. Училишните клубови и пристапот до заедницата може да ги поврзат тинејџерите со нивните соученици и заедници, додаде ЦДЦ.
„Младите луѓе доживуваат ниво на вознемиреност што не повикува да дејствуваме со итност и сочувство“, рече во соопштението директорката на Одделот за адолесценти и училишно здравје на ЦДЦ, Кетлин Етиер. „Со соодветните програми и услуги воспоставени, училиштата имаат единствена способност да им помогнат на нашите млади да процветаат“.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за менталното здравје на тинејџерите.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview