Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското педијатриско здружение
Според новото национално истражување, повеќето деца кои ги посетуваат болничките одделенија за итни случаи со анафилакса, тешка и потенцијално опасна по живот алергиска реакција, би можеле да бидат отпуштени по два часа или помалку – што е половина од времето од сегашните минимални упатства. Ова истражување ќе биде претставено на состанокот на педијатриските академски здруженија (PAS) во 2023 година, одржан од 27 април до 1 мај во Вашингтон, Д.Ц.
Истражувачите спроведоа студија на 4.735 деца на возраст од 6 месеци до 18 години кои имале анафилакса и примиле најмалку една доза на епинефрин во одделот за претходна итна помош или во одделот за итни случаи помеѓу 2015 и 2019 година.
Студијата сугерира дека сегашните национални упатства може да се ажурираат за да бараат само два часа набљудување за пациентите без кардиоваскуларни симптоми. Постоечкото упатство препорачува период на набљудување од четири до шест часа по анафилакса. Меѓу испитуваната група, истражувачите открија дека пациентите без респираторни или кардиоваскуларни симптоми може да бидат отпуштени по само 5 минути; пациентите со респираторни симптоми може да бидат отпуштени по 1 час; а пациентите со кардиоваскуларни симптоми би можеле да бидат отпуштени по два часа.
„Податоците за да се поддржат тековните упатства за времето на набљудување на анафилаксата сериозно недостасуваат, што доведува до неефикасна грижа, пренатрупаност на одделот за итни случаи и непријатност за пациентите и семејствата“, рече Тим Дрибин, д-р, вонреден професор по итна медицина во Медицинскиот центар за детска болница во Синсинати и презентер на авторот. „Нашата анализа покажува дека постои начин безбедно да се насочи грижата и да им се врати клучното време и ресурси на пациентите, семејствата и давателите на услуги“.
Авторите на студијата забележуваат дека е потребно дополнително истражување пред наодите да бидат имплементирани во клинички услови.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview