Итни случаи:  

Повикај доктор

За време на празниците, децата често поминуваат повеќе време на екраните, оставајќи ги родителите да се прашуваат: Дали тоа предизвикува штета? Евентуално. За пред тинејџерите, шансите за развој на OCD во период од две години се зголемиле за 13% за секој час играње видео игри и за 11% за секој час кога гледале видеа, според новата национална студија предводена од истражувачи од UC San Francisco која објавува 12 декември во списанието за адолесцентно здравје.
„Децата кои поминуваат прекумерно време играјќи видео игри велат дека чувствуваат потреба да играат сè повеќе и дека не можат да престанат и покрај обидот“, рече Џејсон Нагата, д-р, главен автор на студијата и доцент по педијатрија на UCSF. „Наметливите мисли за содржината на видео игрите може да прераснат во опсесии или принудувања“.
Гледањето видеа, исто така, може да овозможи компулсивно гледање на слична содржина – а алгоритмите и рекламите може да го влошат тоа однесување, додаде тој.
OCD е состојба на ментално здравје која вклучува повторливи и несакани мисли, како и повторувачки однесувања за кои лицето се чувствува поттикнато да ги изврши. Овие наметливи мисли и однесувања можат да станат сериозно онеспособувачки за заболените и за оние блиски до нив.
„Зависностите од екранот се поврзани со компулсивност и губење на контролата во однесувањето, кои се основни симптоми на OCD“, рече Нагата.
Создадете семеен медиумски план
Истражувачите прашале 9.204 пред тинејџери на возраст од 9-10 години колку време поминуваат на различни типови платформи; просекот беше 3,9 часа дневно. Две години подоцна, истражувачите ги прашале своите старатели за симптомите и дијагнозите на OCD. Употребата на екрани за едукативни цели беше исклучена.
На прагот од две години, 4,4% од пред тинејџерите развиле новопојавен OCD. Видео игрите и стриминг видеата беа поврзани со поголем ризик од развој на OCD. СМС-пораките, видео разговорот и социјалните медиуми не се поврзаа поединечно со OCD, но тоа може да биде затоа што малолетниците во примерокот не ги користеа многу, велат истражувачите. Резултатите може да се разликуваат за постарите тинејџери, додаваат тие.
Во јули, Нагата и неговите колеги открија дека прекумерното време на екранот е поврзано со нарушувања во однесувањето кај децата на возраст од 9 до 11 години, иако социјалните мрежи беа најголемиот придонес во тој случај. Во 2021 година, тие открија дека времето на екранот на адолесцентите се удвоило за време на пандемијата.
„Иако времето на екранот може да има важни придобивки како што се образованието и зголемената социјализација, родителите треба да бидат свесни за потенцијалните ризици, особено за менталното здравје“, рече Нагата. „Семејствата можат да развијат план за користење медиуми кој може да вклучува време без екран, вклучително и пред спиење.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview