Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Џули ЧАБАНАС
Родителите на мали деца во Соединетите Американски Држави откриваат дека со дефицит на дневни центри или премногу скапи, сè повеќе од нив – главно мајки – мора да останат дома за да се грижат за своите деца.
„Тоа беше само подводна струја што претходно беше изложена и надополнета од пандемијата“, рече Кевин Шрајбер, кој раководи со здружението на деловни лидери во округот Јорк, Пенсилванија.
Тој зборуваше за АФП на маргините на посетата на претседателот на Федералните резерви на САД, Џером Пауел, и на нејзиниот огранок во Филаделфија, Патрик Харкер, кои дојдоа да се сретнат со локалните економски лидери.
Без достапно или прифатлива дневна нега, речиси е невозможно да се најде работа или да се задржи, во време кога земјата се соочува со значителен недостиг на работна сила.
Производствениот регион Јорк, лоциран меѓу Вашингтон и Њујорк, изгуби 20 отсто од дневните центри од пандемијата COVID-19.
А оние што останаа работат со само 85 отсто од капацитетот поради недостиг на персонал, рече Шрајбер.
Севкупно, во Соединетите Држави, речиси 16.000 дневни центри, или 10 отсто, ги затвориле своите врати од 2020 година, според Советот за професионално признавање, кој ги акредитира таквите установи.
Како резултат на тоа, „во повеќе од 20 проценти од семејствата, еден родител, најчесто мајката, мораше да ја напушти работната сила за да обезбеди грижа за децата, што доведе до значителна загуба на приходот на домаќинството“, рече Калвин Мур, шеф на Советот. , во соопштението на веб-страницата на групата.
На почетокот на 2023 година, 4,5 милиони Американци не работеа поради проблеми со грижата за децата.
Дури и за среќниците кои можат да си дозволат да ги чуваат своите деца, играта не е завршена, бидејќи цените честопати се високи.
„Околу 25 отсто од приходот на домаќинството оди за грижа за децата“, рече Ким Брејси, од здружението YWCA во Јорк.
Кога има двајца родители, тие „мора да одредат … кој ќе стигне на работа, кој ќе остане дома“.
Некои семејства ги користат своите кредитни картички, преземајќи долгови со високи камати за да платат грижа за децата.
Веќе во февруари 2021 година, претседателот на ФЕД, Пауел, се пожали дека многу „напредни економски демократии имаат повеќе изградена функција за грижа за децата и тие завршуваат со значително поголемо учество во работната сила за жените“.
„Ние го водевме светот во учеството на женската работна сила, пред четвртина век, а веќе не го правиме тоа. Можеби тие политики не оставија зад нас“, рече тој.
По силниот раст во 1970-тите и 1980-тите, „САД заостанаа во следните децении. Меѓу главните напредни економии, само Италија има помал удел на работоспособни жени во работната сила“, вели Мајкл Пирс, економист за Oxford Economics. во белешка.
Во август, сепак, стапката на учество на жените во работната сила се искачи на 57,7 отсто, назад на местото каде што беше на крајот на 2019 година, пред пандемијата.
Но, тој останува понизок од историскиот максимум од 60,3 проценти во април 2000 година.
Податоците за септември ќе бидат објавени во петок, заедно со официјалната стапка на невработеност.
„САД би можеле да го затворат јазот во учеството на женската работна сила со другите напредни економии во следните пет години“, рече Пирс.
Главните прашања би биле флексибилни распореди, пообемно родителско отсуство и пад на плодноста. И, на среден рок, поддршка за вработените родители.
Бизнис заедницата во Јорк реши да се справи со недостатокот на дневни центри, собирајќи „милиони долари за да спроведе неколку иницијативи не само за пристап до квалитетна, достапна детска грижа, туку и растечки наставници во индустријата за згрижување деца“, рече Шрајбер.
„Тоа е причина број еден што работодавците ја наведуваат во однос на отсуството од работа. Затоа треба да направиме подобра работа, не само овде во Јорк, туку и низ целата земја“, рече тој.
Грижата за децата е проблем на национално ниво, рече Демитра Мидлтон, менаџер за човечки ресурси во фабриката на Харли Дејвидсон во Јорк.
„Навистина треба да имаме разбирање за тоа како можеме да ја поддржиме не само како бизнис, туку и повторно, како ја поддржуваме оваа заедница“, рече таа.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview