Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Тоа е многу малку веројатно, но COVID-19 може да се пренесе од мајка на бебе преку плацентата, предизвикувајќи повреда на мозокот на фетусот во развој, открива нова студија.
Истражувачите споделија два необични случаи меѓу стотици бремени и породилни мајки кои ги виделе заразени со COVID.
Во двата случаи, доенчињата биле негативни на тестот за КОВИД при раѓањето, но имале значително покачени вирусни антитела во нивната крв. Ова сугерираше дека антителата ја преминале плацентата или дека вирусот преминал на бебето, а имунолошкиот одговор бил на новороденчето.
Двете новороденчиња имале напади, мали димензии на главата и доцнење во развојот. Еден починал на 13 месеци.
„Многу жени се погодени од COVID-19 за време на бременоста, но да се видат вакви проблеми кај нивните бебиња при раѓање беше јасно невообичаено“, рече коавторот на студијата, д-р Шаназ Дуара, професор по педијатрија на Универзитетот во Мајами Милер. на медицината.
„Се обидуваме да разбереме што ги направи овие две бремености различни, за да можеме да го насочиме истражувањето кон заштита на ранливите бебиња“, рече Дуара во училишното соопштение.
Авторите забележаа дека на почетокот на пандемијата забележале минливи белодробни заболувања, а понекогаш и проблеми со крвниот притисок кај новороденчињата родени од мајки со КОВИД, но кои самите биле негативни при раѓањето.
Ова навести за инфекција, велат авторите. Сепак, не беше јасно дали проблемите се предизвикани од воспалителни плацентарни цитокини или дали вирусот ја преминал плацентата и го повредил бебето.
„Ако видовме бебе кое се претстави на овој начин, би го нарекле хипоксична исхемична енцефалопатија [оштетување на мозокот предизвикано од намален проток на крв]“, рече коавторот д-р Мајкл Паидас, професор и претседател на акушерството, гинекологијата и репродуктивните науки на школата за медицина. „Но, не беше недостатокот на проток на крв во плацентата што го предизвика ова. Како што најдобро можеме да кажеме, тоа беше вирусна инфекција“.
Паидас и Арумугам Јајакумар, невролог и молекуларен биолог од медицинскиот факултет, откриле присуство на вирус во плацентата на двете пациенти, а исто така и во мозокот на новороденчето кое починало.
Анализата на двете плаценти јасно покажа сериозни воспалителни промени во секоја плацента, велат авторите. Истражувачите беа изненадени од отсуството на критичниот плацентарен хормон, човечки хорионски гонадотропин. Овој хормон е неопходен за целиот развој на фетусот, особено за развојот на мозокот.
Авторите забележале дека и во двата случаи, мајките се заразиле со инфекцијата во вториот триместар. Иако подоцна го исчистиле, една имала повторена инфекција во третиот триместар. Ова сугерираше необичен мајчински и/или фетален имунолошки одговор на вирусот.
Авторите се надеваат дека нивните случаи ќе ги предупредат акушерите и педијатрите за потенцијалните опасности од мајките COVID-19 за новороденчињата. Групата е заинтересирана за потенцијално идентификување на биомаркери за да се изберат бебиња кои се најмногу изложени на ризик.
Загрижените идни мајки треба да добијат вакцина против COVID-19 пред или за време на бременоста како прва линија на одбрана, велат авторите.
Наодите од студијата беа објавени на 6 април во списанието Pediatrics.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за COVID-19 во бременоста.
Мерлин Бени и други, Мајчински САРС-КоВ-2, Плацентарни промени и повреди на мозокот кај 2 новороденчиња, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-058271
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview