Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Џејсон Хауланд, Мејо Клиниката News Network
Епилепсијата е едно од најчестите невролошки нарушувања кај децата. Околу 1 од 26 луѓе има епилепсија, а 1 од 10 луѓе ќе има барем еден напад во текот на животот.
Д-р Ентони Фајн, педијатриски невролог и епилептолог во клиниката Мајо, вели дека иако тоа е прилично честа појава кај децата, постојат неколку заблуди кога станува збор за епилепсија и деца.
Епилепсијата може да биде предизвик за дијагностицирање кај децата бидејќи не сите напади се исти.
„Навистина е вообичаена заблуда дека сите напади се конвулзивни напади“, вели д-р Фајн.
Постојат и други видови на напади, како што се отсутни напади, каде што детето може да се ослободи неколку секунди или минути, а потоа да се врати на активност.
„Имав некои деца каде што видов каде, знаете, луѓето мислат дека се глупираат. напади кои изгледаат речиси како ноќни стравови“, вели д-р Фајн.
Тој вели дека за многу деца постојат третмани за контролирање на нападите.
„Тоа не е единствен начин на справување со епилепсијата. Навистина треба да го прилагодите на пациентот и неговиот одговор. Но, во најголем дел, лековите против напади може да бидат многу корисни. А некои деца можат да го контролираат својот напади целосно“.
Д-р Фин вели дека честа заблуда е дека лековите за АДХД можат да предизвикаат напади, а децата кои имаат епилепсија и АДХД треба да ги избегнуваат.
„Излегува дека тоа не е точно. Навистина постои силна врска помеѓу епилепсијата и АДХД. И така, ако го имате едното, поголема е веројатноста да го имате и другиот.
©2023 Mayo Clinic News Network.Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview